Yasal Olmayan Para Kazanma Yolları, İllegal Para Kazanma: Kara Para

Av.Naciozkan

Yasal Olmayan Para Kazanma Yolları, İllegal Para Kazanma. Kara para yasal yollardan kazanılmamış veya vergisi ödenmemiş paradır. Devlet tarafından suç sayılabilecek bir yoldan kazanılmış, yüksek miktardaki paradır. Kara para devlet organlarınca soruşturulduğundan bu paranın meşrulaştırılması gerekmektedir. Uyuşturucu ticareti, yasadışı silah, mal ve insan taşımacılığı, rüşvet kara paranın en çok kazanıldığı alanlardır. Ancak en çok uyuşturucu sektöründe kara para vardır.

Birçok firma kara paranın niteliğini, kaynağını, yerini saklama veya olduğundan farklı şekilde kazanılmış veya başka kaynakta göstermeye yönelik faaliyetlerde bulunur. Türkiye’de de son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kâğıt üzerinden herhangi bir ülkeye, şehre ihracat yapılmış gibi gösterilir, sahte faturalar düzenlenir, borsada kazanılmış gibi gösterilir. Şans oyunlarından, kumardan çıkmış gibi gösterileni de vardır.

Yasal Olmayan Para Kazanma
Yasal Olmayan Para Kazanma Yolları, İllegal Para Kazanma: Kara Para 2

Kara Para Aklama ve Amacı Nedir?

Sözlük anlamıyla kara paranın temizlenmesidir. Yani illegal yollarla kazanılan para meşru yollarla kazanılmış gibi gösterilir. Yasa dışı elde edilen bu paranın yasal kaynaklardan elde edildiğini göstermek amacıyla yapılır.

Yasadışı olarak kazanılan kara para doğrudan kullanılamaz, yasal olarak kabul edilebilir hale getirilmelidir. Asgari ücretle çalışan birinin uyuşturucu satıcılığıyla eline yasadışı yollarla yüksek bir miktarda para geçmiş olsa devlet bunu sorgulamaya başlar.

Bu kişinin bu açıklamayı yapması demek onun kara para aklama yöntemine başvurması demektir. Kişilerin burada öncelikli amacı paranın kaynağı olan işten uzaklaşmaktır ve ikinci amacı ise bu parayı rahat bir şekilde kullanabilmeleridir. Bunlar da ancak o kara para aklanırsa gerçekleştirilir.

İlginizi çekebilir; Bilişim ve İnternet Dolandırıcılığı

Kara Para Aklama Yöntemleri

Yapılan bir işin kara para aklama işlemi olarak değerlendirilebilmesi için işlenen bir suç sonucunda gelir elde edilmeli, bu gelirin çok yüksek bir miktarda olması gerekir. Aynı zamanda geliri kullanmak, değerini korumak için yasal olarak gösterilmesi gereklidir. Bunun için birçok farklı yöntem vardır. İlk olarak kara para fonları yurt dışına kaçırılabilir.

İkinci bir yöntem olarak eldeki para bildirim yükümlülüğü limitine yakın değerlere bölünür ve birçok kişi tarafından bankaya yatırılır. Bazen bu kadar çok kişi bulunamadığında daha küçük miktarlara bölünerek bildirim yükümlülüğünden kaçınılabilir. Sadece kâğıt üzerinde var olan şirketler kurularak para bu şirketlere aktarılabilir.

Bunların yanında kara para aklayacak kişiler nakit akışının çok fazla olduğu kumarhane, araç yıkama istasyonları, restoran gibi büyük çaplı işletmeler açarlar. Para normal ticari bir para şeklinde de sisteme sokulabilir. Bu parayla gayrimenkul, hisse senedi alınabilir.

Yorum yapın

Hemen Ara