Adana İş Davası Avukatı

Adana İş Davası Avukatı olarak sizlere İş Davası hukuku konusunda hizmet veriyoruz. İş Davası hukuku, genellikle karmaşık ve hassas bir durum olması nedeniyle, bu alanda uzman bir avukatın desteği büyük önem taşır. Bu noktada, sizlere deneyimli ve bilgili bir İş Davası avukatı olarak yardımcı olabiliriz.

Adana İş Davası Avukatı olarak, size en iyi hizmeti sunmak için buradayız. İş Davası Hukuku konusunda herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen bize ulaşınız.

Adana İş İşçi Avukatı Naci Özkan - Ozkanogluhukuk.com
Adana İş İşçi Avukatı Naci Özkan – Ozkanogluhukuk.com

Adana İş Davası Avukatı İletişim Bilgileri

Adana İş Davası Avukatı : Avukat Naci Özkan

Telefon : +90538 914 3131

Adres : Reşatbey mah. Adalet cd. Kocabaş Plaza Kat:6 D:20 Seyhan/ADANA

Mail : info@ozkanogluhukuk.com

Adana İş Davası Avukatı Hangi Konularda Bana Yardımcı Olabilir?

Türkiye’de iş hayatında aktif çalışan 30 milyona yakın insan bulunmaktadır. Bu nedenle, iş hukukunun önemi ülkemizde her geçen gün artmaktadır ve çalışanlar iş yerleriyle olan birtakım ihtilaflı durumlarda iş davası avukatı ile beraber çalışma veya avukata danışma ihtiyacı hissetmektedirler. 

İş Hukuku, İş Davası Avukatı ve İşçi Avukatı Kavramları Neyi İfade Etmektedir? 

İş hukuku, işveren ve işçi arasında mevcut olan iş ilişkisi dolayısıyla ortaya çıkan ihtilafları incelemekte olan hukuk dalına verilen isimdir. 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri dikkate alındığında, işveren ve işçi arasında ortaya çıkan ve iş sözleşmesinden kaynaklanan hak ve alacaklarla ilgili ihtilafların çözümü için iş davası avukatına başvurulması ihtiyacı doğmaktadır. Bu bağlamda, ortaya çıkan ihtilaflarda işçi tarafında yer alan ve işçiyi savunan avukatlar işçi avukatı olarak adlandırılmaktadır. 

İş Davası Avukatının İş Davalarındaki Rolü ve Görev Kapsamı Nedir? 

İşveren ile işçi arasındaki iş sözleşmesinin hazırlanması, hazırlanan sözleşmenin uygulanması ve uygulanması esnasında doğabilecek hak ve alacaklarla ilgili ihtilafların çözülmesi, iş hukuku avukatının görev ve faaliyet kapsamını oluşturmaktadır. İş hukuku avukatlarının görev kapsamına giren iş davaları şöyle sıralanabilir:
 
 * İhbar Tazminatı,
 * Kıdem tazminatı,
 * Fazla mesai alacakları,
 * Maaş alacakları, 
 * İzin alacakları 
 
 gibi İş Mahkemesinde görülen davalarla iş hukuku avukatı ilgilenmektedir.

İş Davası Neden Açılır?

İş davası, iş hayatında yaşanan anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulabilmesi için açılır. Bu davalar hem işçi hem de işverenin haklarının korunmasını ve daha huzurlu bir çalışma ortamının sağlanmasını amaçlar. İş davalarında en çok görüşülen konulardan bir tanesi de tazminatsız işten çıkarma, çalışana mobbing uygulanması, sgk pirimlerinin eksik yatırılması ya da hiç yatırılmaması gibi konulardır. Bu tür konuların çözümü iş davaları ile aranır.

İş Davası Açarsam İşimden Olur Muyum?

            Özellikle de iş hayatında sürekli mobbing maruz kalan çalışanlar işinden olma korkusu nedeni ile iş davası açmaya çekiniyor. Fakat çalışan böyle bir sorun yaşandığını kanıtlar nitelikte belgeleri mahkemeye sunarsa yönetici çalışanı işten çıkaramaz aksine işveren için bazı yaptırımlar uygulanır. Bu nedenle kimse yöneticilerinden korkmamalı ve her daim hakkını aramalıdır. Siz de iş hayatınızda yaşadığınız sorunlardan ötürü dava açmak istiyor fakat çeşitli nedenler yüzünden bundan çekiniyorsanız iyi bir iş davası avukatı ile anlaşmalı ve hakkınızı korkmadan aramalısınız.

İş Davalarında Sonuç Ne Olur?

            İş Davalarında çalışan ve işverenin haklarının korunması amaçlanır. Özellikle iş hayatında ezilen genellikle çalışanlar olduğu için iş davalarının çoğu çalışanlar tarafından açılıyor. İş davalarının sonucu kişilerin ellerindeki delillerin çokluğuna göre değişebilir. Bunun için adana iş davası avukatı ile anlaşarak davayı kazanabilirsiniz. Avukatınız, sizin haklarınızı savunacak ve menfaatleriniz doğrultusunda davanın sonuçlanmasına yardımcı olarak daha huzurlu bir iş hayatına sahip olmanızı sağlayacaktır.

 Özkan Hukuk Bürosu vergi suçları avukatı , boşanma avukatı , miras avukatı , iş davası avukatı gibi hukuk dallarında  ekip olarak sizlere hizmet vermeye hazırız. Özkan Hukuk Bürosu iletişim adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Adana İş Hukuku Avukatı Arayanlar

Adana’da bir iş davası avukatı ile çalışmak isteyenler, alanında uzman ve tecrübeli bir Adana iş davası avukatı ile bir iş davasını yürüterek, olası hak kayıplarının engellenmesi ve süreçlerin usulüne uygun bir şekilde işlemesi adına fayda sağlamış olacaklardır. Özellikle ihtar ve fesih gibi iş hukukunda büyük öneme sahip sürelerin takibi ve bu sürelerle ilgili işlemlerde ilgili sürelere uyulmaması halinde büyük kayıplar yaşanabilmektedir. Tüm bunların önüne geçebilmek için bir iş hukuku avukatı ile çalışmak faydalı olmaktadır.
 
Konu işveren tarafından değerlendirildiğinde, işverenin de mağdur olduğu durumlar söz konusu olabildiğinden, konu hem işveren hem işçi açısından dikkate alınmalı ve gerekli durumlarda iş kanunu mevzuatına hakim olan uzman bir avukata danışmanın faydaları gözetilmelidir.

İşveren genellikle potansiyel olarak da daha güçlüdür. Ekonomik bir güç olduğundan beraberinde davranış serbestliğini getiriyor. Mağdur durumda olan işçinin benzer bir serbestliği olmuyor. Bu nedenle ılımlı yaklaşım gösteren işveren, davranış şeklinin kötüleşmesini engelleyebilir. Korkusu ile haklarının kontrolünü iyi ve kötü bir dönem birlikte çalıştığı işveren kişinin inisiyatifine bırakma eğilimini gösteriliyor.
 
 Çok büyük kurumsal firmalarda ise bu konuda kendi şirket avukatları yoluyla ile davayı sonuna kadar götüren, şirketin kasasından muhtemel çıkacak tazminatın ne kadar geç olursa o kadar işimi iyi yaptım düşüncesi olduğundan yıllar alıyor. Ancak ölüm veya sakat kalınma gibi bir iş kazası durumunda ılımlı yaklaşım olmaktadır. Bunun sebebi de tazminatın hem kesin olmuş olması ve miktarının büyük olması nedeniyle davanın uzamasının yasal faiz olması nedeni ile miktarın astronomik rakamlara çıkmaması için adana iş davası avukatı gelebilme ihtimalidir.

İş Davası Avukatı Nasıl Olur?

Bu nokta iş davası olarak görevi bulunan vekilin işçi taraflarından dava başvurusu yapılması neticesinde görev olarak davaya devam etmesi ve işveren vekili olarak işletme içinde olayların gelişim sürecine göre öncesinde belirli bazı tedbirler alarak ve önlemleri alan bunları düzenleyen avukat yoluyla davaya devam etmesi durumu oluşur. Birçok durumda işçi aleyhine sonuçlanan durumları iş davası avukatı meydana gelir. Merkezi Adana’da bulunan Özkan Hukuk Bürosu İş Davası sürecini en iyi şekilde yönetmek için ekip olarak sizlere hizmet vermeye hazırız.
 

Adana İşveren Avukatı

İşveren olarak şirket içerisinde oluşan çalışanlar ile yapılacak sözleşmeler olduğunda bir avukat tarafından hazırlanması ile haksız mağduriyetlerin genelde yaşanmadığını görürsünüz.

Özkan Hukuk Bürosu ceza avukatı , boşanma avukatı , miras avukatı , iş davası avukatı gibi hukuk dallarında  ekip olarak sizlere hizmet vermeye hazırız. Özkan Hukuk Bürosu iletişim adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İş Davası Avukatlık Ücretleri Ne Kadardır?

Her türlü hukuki problemlerimizin çözümünde, faydalandığımız en önemli hukuki temsilcilerimizden olan avukatların alanlarına göre belirli ücret tarifeleri bulunmaktadır. Ticaret ve iş davaları da önemli hukuki davalar arasında yer almaktadır. İş davası avukatı olarak hizmet verecek olan kişilerin sizden talep edeceği ücretler belirli tarifeler üzerinden hesaplanır. Yapılan düzenleme ile dava açma işleminden önce ara buluculuk hizmetinden yararlanma zorunluluğu getirilmiş ve yine bu işlem de bir ücrete tabi tutulmuştur.

Zorunlu Arabuluculuk Hizmet Ücreti

Normal dava sürecinde hesaplanan ücret ve harçlardan farklı olarak bir ücret hesaplama tarifesi olan ara buluculuk da eğer davayı açan şahıs işçi ise, başvuru süreci ücret talep edilmeden yürütülmekte, ara bulucu ile sorun çözüldüğü takdir de ücret belirli oranlarda hesaplanmaktadır. Ara bulucu ile sorun çözülmediği takdir de yine işçiden her hangi bir ücret alınmamaktadır.

Dava Açıldığında Ödenecek Ücret ve Harçlar

 Güncel olarak iş mahkemesinde açılacak olan bir davaya karşılık ücret ve harç bedelleri şu şekilde düzenlenmiştir. Standart ücret dava bedellerine ek olarak bir takım gider kalemleri dahil olmaktadır. Bunlardan biri davaya sunulacak tanıklar için belirlenen ücrettir. Bu ücret her tanık için 108 lira olmaktadır. Ayrıca dava sürecinde bilirkişi raporuna ihtiyaç duyulması halinde de 220 lira ücret alınmaktadır. Bu ücretler standart ücretlerden olup bulunduğunuz şehre göre değişkenlik göstermez. Örneğin adana iş davası avukatı da sizden aynı ücreti talep edecektir.

İşçi Avukatı Kıdem Tazminatında Hangi Konuları Savunma Yapar?

On iki aydan uzun süre boyunca bir işletmede çalışan işçinin işten çıkarıldıktan sonra yasaların belirttiği şekilde aldığı ücrete kıdem tazminatı denir ve kıdem tazminatı işçilerin iş davası avukatı aramasında ki en yoğun meselelerden birisidir. Adana gibi büyük şehirlerde, işveren ve işçi yoğunluğundan kaynaklı kıdem tazminatına dayalı davalar oldukça yüksek miktarda bulunmaktadır. Bu davalarda gerek işçi tarafından açıldığında gerek işveren tarafından açıldığında, her iki taraf için de müdafi olma durumu söz konusudur.

Kıdem Tazminatında İşçi Savunma Durumları Nelerdir?

Bir işçinin çalışmaya başladığı tarih itibari ile en az tam bir çalışma yılı geride bırakıldığında, iş sözleşmesine tabi yasal anlaşma üzerinden savunulma durumu söz konusudur. Çünkü kötü niyetli işletmeler, işçilerin yasal hakkı olan bu durumu işçinin kendini savunamama durumlarından yararlanarak, kullanmak isteyebilir, işçinin hakkına geçebilir. Bu tarz durumlarda adana iş davası avukatı ile irtibata geçildiğinde, sağlıklı dava koşulları yürütülüp kazanılan tazminat ve kötü niyete bağlı yapılan uygulamalara karşı diğer hakların elde edilmesi sağlanır.

Kıdem Tazminatında İşveren Savunma Durumları Nelerdir?

Kıdem tazminatı konusunda, bazı işçiler tarafından, yanlış bilgi ile suistimal edilme durumlarında iş hukuki ile ilgilenen avukatlar, işverenin haklarını savunmak adına, delil, ispat ve şahitlerle müdafi görevi üstlenirler. Adana şehrinde, çok sayıda görülen kıdem tazminatı davalarında, bir çok işçinin yaptığı usulsüz ve yalancı şahit üzerine yaptığı şikayetler, doğru ve nitelikli bir savunma ile çözülmektedir.

Hemen Ara