Adana Arabulucu Avukat

Adana Arabulucu Avukat olarak sizlere Arabuluculuk hukuku konusunda hizmet veriyoruz. Arabuluculuk hukuku, genellikle karmaşık ve hassas bir durum olması nedeniyle, bu alanda uzman bir avukatın desteği büyük önem taşır. Bu noktada, sizlere deneyimli ve bilgili bir Arabuluculuk avukatı olarak yardımcı olabiliriz.

Adana Arabuluculuk Avukatı olarak, size en iyi hizmeti sunmak için buradayız. Arabuluculuk Hukuku konusunda herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen bize ulaşınız.

Adana Arabulucu Avukat Naci Özkan - Ozkanogluhukuk.com
Adana Arabulucu Avukat Naci Özkan – Ozkanogluhukuk.com

Adana Arabulucu Avukat İletişim Bilgileri,

Adana Arabulucu Avukat : Avukat Naci Özkan

Telefon : +90538 914 3131

Adres : Reşatbey mah. Adalet cd. Kocabaş Plaza Kat:6 D:20 Seyhan/ADANA

Mail : info@ozkanogluhukuk.com

Adana Arabuluculuk Hizmetleri

Uyuşmazlıklarda bir çözüm yöntemi olarak son zamanlarda tercih edilen arabuluculuk, anlaşmazlığın dostane yollarla çözülmesine dayanmaktadır. Arabuluculuk yapan kişiler genel olarak arabuluculuk avukatı olarak nitelendirilmektedir. Arabuluculuk avukatı, dostane yollarla sistematik bir şekilde iki taraf arasında müzakere işlemini başlatan, iki tarafı yan yana getirerek aralarındaki sorunların çözümünü arayan kişilerdir. Arabulucu olarak tercih edilen kişi çözüme ulaştırılması istenen uyuşmazlıklarda karar mercisi değildir. Bu nedenle, arabulucu olarak nitelendirilen avukatlar herhangi bir çözüm öneremez, durumu karara bağlayamaz. Ancak, arabulucu dostane bir yol ile iki taraf arasında bağlantı kurar ve tarafların kendi içlerinde bu durumu çözmelerine yardımcı olur. Taraflar bu süreçte kendi çözümlerini kendileri bulur ve gerekli konularda uzlaşmaya vararak, konuyu karara bağlarlar. 

Kimler Arabulucu İçin Başvurabilir

Kişiler arası hukuki uyuşmazlığın olduğu zamanlar isteyen herkes uyuşmazlığı çözmek için üçüncü bir kişiye yani arabuluculuk avukatı olarak tabir edilen kişilere başvuru yapabilirler. Yasalar gereği ülkemizde genel olarak arabuluculuk başvuruları davadan önce yapılmaktadır. Dava süreci başlamadan tarafların ortak bir çözüm yolu bulması ve anlaşmazlıkları kendi aralarında gidermeleri beklenmektedir. Fakat kişiler dava açıldıktan sonra da isteğe bağlı olarak üçüncü bir kişiden arabuluculuk yapmasını talep edebilirler. 

Dava öncesi arabuluculuk avukatına başvurmak daha avantajlı olacaktır. Çünkü dava öncesi arabuluculuk hizmeti alındığında dava açılmasına gerek kalmadan kişiler hukuki durumlarına çözüm bulabilirler. Ayrıca, bu süreçte taraflar dava açmadan çözüm üretebildikleri takdirde zamandan da tasarruf edecektir. Eğer, taraflar dava açıldıktan sonra arabuluculuk hizmeti almak isterlerse bu süreçte hakim kişilerin bu isteğini çevirmemek için davayı en az 2 ay sonraya erteleyecektir. Bu durumda taraflar arabuluculuk faaliyetlerinin başlatılmasından bitimine kadar zaman kaybı yaşayacaktır. Taraflar dava sürecinde arabuluculuk hizmetinde anlaşarak, bir çözüme varırlarsa dava durdurulur ve kişilerin anlaşma sağladıkları metinler geçerli olur. Fakat taraflar bu süreçte de anlaşamazsa dava devam eder ve hakimin kararı davayı bağlayıcı nitelik taşır. 

Arabuluculuk Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Arabuluculuk faaliyetleri özellikle ülkemizde son zamanlarda oldukça popüler olan bir hukuki çözüm yöntemidir. Özellikle, dava süreçlerine bakıldığında arabuluculuk hizmetinin büyük avantajları vardır. Bu avantajlar;

1- Arabuluculuk taraflar arası hukuki ilişkilerin korunmasını sağlar: Hukuki anlaşmazlıkların olduğu yerde ortaya çıkan arabuluculuk insan ilişkilerinin yanı sıra hukuki ilişkilerin de korunmasını sağlar. Özellikle, dostane çözüm yolları arayarak, tarafların ortak noktalarda uzlaşmasına yardımcı olur.

2- Arabuluculuk Hızlı Çözümler Sunar: Arabuluculuk özellikle dava süreçlerine kıyasla oldukça hızlı çözümler sunar. Bir dava ortalama 3 yılda sonuçlanırken, arabuluculuk hizmeti ile zamandan büyük ölçüde tasarruf edilir. Hatta arabuluculuk ile her türlü davayı tarafların çözüm yöntemine göre bir günde dahi çözebilirsiniz. Mahkeme yolu ile dava sürecine gidildiğinde davanın sonuçlanması için daha uzun bir bekleme süresi oluşurken, arabuluculuk hizmetinde bu süre minimum düzeye indirilebilir. 

3- Arabuluculuk Ekonomik Bir Yoldur: Arabuluculuk, dava sürecine göre daha masrafsız çözümler üretir. Özellikle arabuluculuk avukatına ödenen tutarlar, hizmet sırasında ödenen masraflar ya da tazmin gibi işlemler dava aşamasındaki ödeme tutarlarına göre daha ekonomiktir. Bu nedenle, hukuki durumlara müdahalede daha az masraf edilmek isteniyorsa, davadan önce arabuluculuk hizmeti alınabilir.

4- Davanın Süreci Taraflara Bağlıdır: Arabuluculuk hizmeti yalnızca tarafları bağlar. Bu açıdan hizmetin devam etmesi ya da durdurulması yalnızca tarafların elindedir. Taraflar kendi aralarında bir anlaşma yaptıklarında hizmetin kontrolünü de kendileri sağlamaktadır. Kimse, arabuluculuk faaliyetinin ya da anlaşma durumunun devam etmesi için zorlanamaz. Taraflardan birisi arabuluculuk hizmetini durdurursa diğer tarafta bu duruma uymak zorunda kalır. 

Hemen Ara