Bilişim ve İnternet Dolandırıcılığı Cezası

Av.Naciozkan

Bilişim ve İnternet dolandırıcılığı, bilgisayar sistemlerini veya interneti kullanarak başkasını aldatma ve zarara uğratma amacıyla yapılan suçtur. İnternet dolandırıcılığı, bilişim dolandırıcılığının bir türüdür.

Bilişim dolandırıcılığı, aşağıdaki şekillerde gerçekleşebilir:

 • Kişisel bilgilerin ele geçirilmesi: Dolandırıcılar, sahte web siteleri veya e-posta yoluyla kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirebilir. Bu bilgiler, kredi kartı numaraları, şifreler veya kimlik bilgileri olabilir.
 • Yapay zeka veya makine öğrenimi kullanılarak sahte içerik üretilmesi: Dolandırıcılar, yapay zeka veya makine öğrenimi kullanarak gerçek gibi görünen sahte içerikler üretebilir. Bu içerikler, sosyal medya gönderileri, haber makaleleri veya ürün reklamları olabilir.
 • Kredi kartı bilgilerinin çalınması: Dolandırıcılar, kredi kartı bilgilerini çalarak alışveriş yapabilir veya para çekebilir.
 • Sahte ürün veya hizmet satışı: Dolandırıcılar, sahte ürün veya hizmetler satarak para kazanabilir.

İnternet dolandırıcılığı, aşağıdaki şekillerde gerçekleşebilir:

 • Sosyal medya dolandırıcılığı: Dolandırıcılar, sahte sosyal medya hesapları oluşturarak insanları kandırabilir.
 • E-posta dolandırıcılığı: Dolandırıcılar, sahte e-postalar göndererek insanları kandırabilir.
 • Çağrı dolandırıcılığı: Dolandırıcılar, insanları telefonla arayarak kandırabilir.

Bilişim dolandırıcılığı, Türk Ceza Kanunu’nun 243. maddesinde düzenlenmiştir. Bilişim dolandırıcılığı suçu, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

Bilişim dolandırıcılığı suçunun cezası, suçun işleniş şekline ve mağdurun uğradığı zarara göre artırılabilir.

Bilişim dolandırıcılığı suçu ile karşılaşmamak için, aşağıdaki önlemler alınabilir:

 • Kişisel bilgilerinizi paylaşırken dikkatli olun.
 • Sahte web sitelerine veya e-postalara dikkat edin.
 • Kredi kartı bilgilerinizi güvende tutun.
 • Sosyal medya hesaplarınızı gizli tutun.

Bilişim dolandırıcılığı suçunun mağduru iseniz, öncelikle bir avukata başvurun. Avukatınız, sizin hakkınızda suç duyurusunda bulunabilir ve zararınızın tazmin edilmesini talep edebilir.

Bilişim Ve İnternet Dolandırıcılığı
Bilişim Ve İnternet Dolandırıcılığı Cezası 2

Bilişim Dolandırıcılığı, İnternet Dolandırıcılığı ve Cezası

Bulunduğumuz dönemde bilişim dolandırıcılığı ve internet dolandırıcılığı ile internet aracığıyla kredi kartı dolandırıcılığı çok fazla artış göstermektedir. İnternetin kendine özel kullanımı kişiye özel olması insanların kendilerini gizleyerek bazı suçları işlemesi bilişim suçlarını arttırmıştır. Günümüz koşulları, yoğun iş temposu internet üzerinden yapılan işlemleri arttırmıştır ve işlemlerin kısa sürelerde yapılması işlemleri kolaylaştırmıştır. İnternet üzerinden işlemlerin güzel ve kolay olanaklarının yanında olumsuz durumları da bulunmaktadır.

Bilişim dolandırıcılığıyla uğraşan insanların işlerini kolaylaştırmaktadır. İnternet üzerinden yapılan işlemler, kaydedilen bilgileri dolandırıcılık işlemlerin de kullanılması, yaşadığımız çağda en çok işlenen suçlar arasında bulunmaktadır. İnternet siteleri çok sıkı önlemler almış olsa da internet dolandırıcılığı yapan insanlar bir şekilde bilgileri ele geçirmektedirler, bazı durumlarda internet alışverişi yapan kişilerle birlikte hareket edip kart limitlerini ele geçirmektedirler.

Bilişim Dolandırıcılığı,  İnternet Dolandırıcılığı Hukuki Yönü

Bilişim dolandırıcılığı Türk Ceza Kanunu yasası üzerinde bir suç olarak teşkil görülmektedir. Bu suça göre belirli cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu suçların değerlendirilmesi Türk ceza kanunu içerisinde 157. Ve 158. Maddeleri içermektedir.  Buna bağlı olarak bilişim dolandırıcılığı suçu nitelikli suç olarak değerlendirilmektedir.

Bilişim dolandırıcılığı suçları içerisinde sadece şahısların banka ve kredi kartı hesaplarının çalınması yer almamaktadır. Şahısların sosyal medya hesaplarını ele geçirerek bu hesaplar üzerinden çeşitli suçlar işlemek amaçlı kullanmayı da içermektedir. Yalnız bu suçlar, ele geçirilen hesaplar hangi amaçla kullanıldığına bakılarak değerlendirilmeye alınmaktadır.

Mesela ele geçirilmiş olan bir sosyal medya üzerinden terör örgütü ile ilgili propaganda yapılıyor ise sıradan bir dolandırıcılıktan iki kat daha fazla suç içermektedir. Bu suçu işleyen yakalandığı zaman sadece dolandırıcılıkla yargılanmayıp aynı zamanda terör sucudan dolayı da sorguya alınacaktır.

Bilişim Dolandırıcılığı Cezası

İnternet dolandırıcılığı bilişim vasıtasıyla yapılan bir dolandırıcılık ve siber suçudur ve nitelikli dolandırıcılık suçudur. İnternet dolandırıcılığı suçu nitelikli dolandırıcılık suçu içerisine girdiği için cezası daha ağır görülmüştür. İnternet dolandırıcılığı suçu, işlenen suçun durumuna göre cezası 4 yıl ile 10 yıl arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra işledikleri suçun maddi değerinin 2 katı kadarı adli para cezası olarak aldıkları cezaya eklenmektedir.

Yorum yapın

Hemen Ara