Trafik Kazalarında Meydana Gelen Yaralanmalar İçin Karayollarına Dava Açılır Mı?

Av.Naciozkan

Karayollarına Dava Açılır Mı?

Trafik kazaları, her yıl ülkemizde ve dünyada binlerce insanın yaralanmasına ve ölümüne neden olmaktadır. Trafik kazalarında yaralanan kişiler, maddi ve manevi tazminat talep etmek için kazaya neden olan sürücüye, araç sahibine ve sigortacıya dava açabilirler. Ancak, bazı durumlarda trafik kazalarında karayollarının da sorumluluğu olabilir.

Karayollarının Cezai Sorumluluğu

Karayolları, yolların yapımı, bakımı ve onarımı gibi faaliyetlerden sorumlu olan kamu kurumlarıdır. Karayollarının, trafik kazalarına neden olan kusurlu eylemleri veya ihmalleri nedeniyle cezai sorumluluğu doğabilir. Örneğin, yol yapımında gerekli önlemlerin alınmaması, trafik levhalarının ve yol düzeninin sağlanmaması gibi durumlarda karayolları, trafik kazalarına neden olan kusurlu eylemleri nedeniyle cezai sorumluluğuna sahiptir.

Karayollarına Dava Açma Süresi

Karayollarına dava açmak için 5 yıllık bir zamanaşımı süresi vardır. Bu süre, kaza tarihinden itibaren başlar.
Trafik kazalarında yaralanan kişiler, maddi ve manevi tazminat talep etmek için kazaya neden olan sürücüye, araç sahibine ve sigortacıya dava açabilirler. Ancak, bazı durumlarda trafik kazalarında karayollarının da sorumluluğu olabilir. Karayollarının cezai sorumluluğuna sahip olduğu durumlarda, trafik kazalarında yaralanan kişiler karayollarına da dava açabilirler. Karayollarına dava açma süresi 5 yıldır.

Trafik Kazalarında Meydana Gelen Yaralanmalar İçin Karayollarına Dava Açılır Mı?

Ülkemizde özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, pek çok farklı büyükşehirlerde trafik kazaları meydana gelmektedir. Bu tür kazalarda her yıl yüzbinlerce insan ciddi şekilde yaralanmakta ve binlercesi ise hayatlarını kaybetmektedir. Kazaların en temel nedeni arasında sürücülerin hızlı olması, hatalı olması ve yayaların dikkatsiz olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bunun yanı sıra araçların bakımsız ve yeterli muayenelerinin yapılmaması da kaza sebeplerinden birisidir.

Söz konusu olan trafik kazalarının en ilginç nedenlerinden birisi de yolların gerektiği şekilde sağlam olmamasıdır. Bu tür nedenler ile meydana gelen yaralı kazalarda, karayollarına dava açılabilmektedir. Ancak en doğru şekilde hak aramak ve tazminat hakkı elde edebilmek için işinde profesyonel ölümlü -yaralamalı trafik kazası davası avukatı tutmanız tavsiye edilmektedir.

Karayollarında Mühendislik Hatası Sebebi İle Avukat İle Dava Açma Süreci

Gerekli önlemlerin alınmaması, trafik levhalarının ve yol düzeninin sağlanmaması gibi durumlar nedeni ile meydana gelebilecek olan ölümlü ya da yararlanmalı trafik kazaları sonucunda, yetkili karayollarına dava açılabilmektedir. Açılacak olan davada yer alan tespit ve delillerin toplanıp, zamanında mahkemeye etkin şekilde sunulabilmesi için iyi bir avukata ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu süreçte neler yapılması gerektiği ve dava öncesinde nasıl davranmanız gerektiği gibi bilgileri paylaşan avukatlar, sizler için tazminatların alınması konusunda farklı savunma konularına başvurmaktadır.

Adana’da En Güvenli Trafik Kazası Avukatı Sunan Kaliteli Hizmet Bürosu

Sağlık hukuku, ceza hukuku, vergi hukuku, aile hukuku ve tüketici hukuku gibi farklı süreçler üzerinden hizmet vermekte olan hukuk bürosu bünyesinde, deneyimli ve uzman avukatlara yer vermektedir. Buna göre adana ölümlü yaralamalı trafik kazası davası avukatı ihtiyaçlarınızda, en doğru bilgi ve savunmalar ile sizlere yardımcı olan büro, hakkınızı en iyi şekilde savunacak olan profesyonel kişileri, sizlere yönlendirmektedir.

Yorum yapın

Hemen Ara