Kolay Boşanma Nasıl Olur?

Av.Naciozkan

Boşanma, evlilik birliğinin temelinden sarsılması veya evlilik birliği içerisinde bazı suçların işlenmesi gibi nedenlerle tarafların evliliklerini sona erdirmeleridir.

Boşanma, taraflar için zor bir süreçtir. Boşanma sürecinde, taraflar, boşanma ile ilgili konularda anlaşmaya varmaya çalışırlar. Anlaşmaya varılamadığı durumlarda, taraflar, çekişmeli boşanma davası açmak zorunda kalırlar.

Boşanma davasının en hızlı ve en kolay yolu, anlaşmalı boşanmadır. Anlaşmalı boşanma davasında, taraflar, boşanma, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi konularda anlaşmaya varırlar. Anlaşmaya varılan hususlar, anlaşmalı boşanma protokolünde yazılır. Anlaşmalı boşanma protokolü, mahkeme tarafından onaylanır ve boşanma gerçekleşir.

Anlaşmalı boşanma davasının en hızlı ve en kolay yolu olduğu için, boşanma davası açmak isteyen kişilerin ilk olarak anlaşmalı boşanma yolunu denemeleri gerekir.

Kolay Boşanma Nasıl Olur
Kolay Boşanma Nasıl Olur? 2

Kolay Boşanma Nasıl Olur?

Boşanma kararı, insanların hayatında aldığı en önemli ve zor kararlardan biridir. Bu nedenle bu zorlu süreci daha sancısız ve daha az hasarla atlatmanız için yanınızda iyi bir boşanma avukatı olmalıdır. Anlayacağınız avukat, sizin maddi ve manevi menfaatlerinizi koruyacak aynı zamanda bu dava sürecinin en kısa zaman içinde sonuçlanması için elinden geleni yapacaktır. 

Boşanma Süreci Nasıl Hızlandırılır?

Boşanma süreci zaten zorlu ve sıkıntılı bir süreçtir. Bu süreç ne kadar kısa olursa taraflar o kadar az yıpranır ve sıkıntı çeker. Bu nedenle genellikle boşanma davalarınsa ilk tercih anlaşmalı boşanma yoluna gitmektir. Taraflar her konuda anlaştığı zaman genellikle dava tek celsede sona eriyor. Fakat çekişmeli boşanmalarda bu süreç uzayabiliyor. Tarafların bir ya da birkaç konuda anlaşamaması davanın uzamasına neden oluyor.

Genellikle taraflar çocuk vesayeti, mal paylaşımı ve nafaka miktarı gibi konularsa anlaşma sağlayamadığı için çekişmeli dava süreci başlıyor. Bu süreçte de Adana boşanma avukatı tüm becerilerini ve ikna kabiliyetini kullanarak dava sürecinin hızlandırılmasını ve menfaatleriniz doğrultusunda davanın son bulmasını sağlıyor. 

Boşanma Davası Kaybedilir Mi?

Boşanma davası, genellikle kaybedilmez. Fakat bunun asıl belirleyicisi karşılıklı tarafların birbirini anlaması ve zorluk çıkarmalarına bağlıdır. Taraflar iddialarını doğrulayacak kanıtlarlar sunmaları gerekir. Ancak iddialarınızı kanıtlayamadığınız ve karşı tarafın iddialarını ellerinde güçlendirecek bir delil olması ancak boşanma davasının kaybedilmesine neden olabilir. Bu nedenle anlayacağınız avukat çok önemlidir.

Yorum yapın

Hemen Ara