İkinci El Araç Satışı ve Galeri ile Eksperin Sorumluluğu

Av.Naciozkan

İkinci El Araç Satışı ve Galeri ile Eksperin Sorumluluğu ; İkinci el araç satışı, günümüzde yaygın olarak yapılan bir işlemdir. Ancak, ikinci el araç satışlarında, ayıplı araç satışı gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Ayıplı araç satışında, araçta alıcı tarafından bilinen veya bilinmeyen bir ayıp bulunmaktadır. Bu ayıp, aracın değerini düşürecek veya kullanılmasını engelleyecek nitelikte olabilir.

İkinci El Araç Satışı Ve Galeri Ile Eksperin Sorumluluğu
İkinci El Araç Satışı Ve Galeri Ile Eksperin Sorumluluğu 2

Ekspertiz Raporunun Önemi

Ekspertiz raporu, ikinci el araç satışlarında önemli bir rol oynamaktadır. Eksper, aracın teknik özelliklerini ve hasar durumunu inceleyerek bir rapor hazırlar. Bu rapor, aracın ayıplı olup olmadığının tespiti için önemli bir delil niteliğindedir.

Eksperin Sorumluluğu

Eksper, aracın ayıplı olup olmadığını tespit etmekle yükümlüdür. Eksperin hatalı veya eksik bir rapor hazırlaması durumunda, ayıplı araç satışından sorumlu tutulabilir.

Galerilerin Sorumluluğu

Galeriler, araçları satarken, alıcıya eksiksiz ve doğru bilgi vermekle yükümlüdür. Galeri, aracın ayıplı olduğunu bilmesine rağmen alıcıya bu bilgiyi vermezse, ayıplı araç satışından sorumlu tutulabilir.

İlginizi çekebilir; Ayıplı Araç İhtarnameye Cevap İhtarname

İkinci El Araç Satışı ve Galeri ile Eksperin Sorumluluğu

İkinci el araç satışı ülkemizde geniş bir pazara sahiptir. Bu pazarda birçok alış ve satış da hukuki ihtilaf çıkmaktadır. Tüketicinin korunması hakkında kanun her türlü tüketici işleminin korunması amacı ile tüketiciye yönelik uygulamaları kapsar.  

Birçok tüketici aracın ekspertiz incelemesini talep etmektedir. Ekspertiz raporu olmadan da ülkemizde araç satın alınabilmektedir. 1 Ocak 2020 itibari ile artık ikinci el otomobil alım, satımını sadece yetki belgesi olan tacirler ve esnaflar yapabilecektir. Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilen yetki belgesi olmayanlar ise ikinci el otomobil alım, satımı yapamayacaktır. Yine aynı yönetmelik kapsamında alım ve satımda ortaya çıkacak bedelin elektronik ortamda ödenmesi şartı getirilmiştir.  

Ekspertiz Raporu 

Ekspertiz raporu incelemesi yapılmış olsa dahi, ekspertiz raporunda belirlenmemiş ayıplar çıkabilmektedir. İşte bu ayıplara karşı alıcı, araçta meydana gelen ayıpları belli bir süre içinde satıcıya bildirmesi gerekir. Ekspertiz raporunda belirtilmemiş bir ayıp çıkması halinde ekspertiz şirketinin de ayrıca sorumluluğu doğacaktır. H er ne kadar ikinci el ticaretinde ekspertiz raporu alındırılması şart kılınsa da 8 yaş üstü ve 160.000 KM üzerindeki araçlar için ekspertiz raporu alındırma şartı kılınmamıştır. Bu rapor ile yapılacak satışlar 3 ay ve 5.000 km’ye kadar alıcıya garanti de verilmiş olacaktır.  

Eksper raporunu düzenleyen kişilerin taşıtın gerçek durumunu rapora yansıtmaz ise meydana gelecek durumlardan sorumlu hale gelir. Eksper firmalarının hukuki ve cezai durumlarını meydana getirmektedir. Aracı alan kişi eksper raporunda arıza belirtilmemiş olduğu halde araçta arıza meydana gelirse ekspertiz firmaya zararın giderilmesi talebinde bulunabilecektir. Hatta ekspertiz firması hakkında nitelikli dolandırıcılıktan ötürü suç duyurusunda da bulunma hakkı elde edecektir. 

Galericinin Sorumluluğu 

Garanti süresi bittikten sonra bir arızanın meydana gelmesi halinde tüketici, satıcıdan bazı isteklerde bulunma hakkına sahiptir. Aracın ücretsiz onarımını, arıza oranında bedel indirimi isteme, aracın değiştirilmesini, aracın iadesi ve sözleşmeden dönme haklarından birini kullanabilir. Tüketici bu haklardan birini talep ederse satıcı yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu haklarından birisini bildirdiği halde satıcı yerine getirmezse tüketici mahkemeye başvurabilmektedir.  

Yorum yapın

Hemen Ara