Ceza Hukuku Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Av.Naciozkan

Ceza hukuku, suçların işlenmesini, faillerin cezalandırılmasını ve mağdurların haklarının korunmasını düzenleyen bir hukuk dalıdır. Ceza hukuku avukatları, ceza hukuku alanında uzmanlaşmış avukatlardır.

Ceza hukuku avukatları, aşağıdaki davalara bakar:

  • Soruşturma ve kovuşturma aşamasında şüpheli veya sanıkların haklarını korumak
  • Ceza yargılaması aşamasında müvekkillerinin savunmasını yapmak
  • Ceza davalarında müvekkillerinin haklarını korumak için itiraz ve temyiz başvurusunda bulunmak
  • Ceza davalarında müvekkillerinin haklarını korumak için uzlaştırma görüşmelerine katılmak

Ceza hukuku avukatları, müvekkillerinin haklarını korumak için aşağıdaki hizmetleri sunar:

  • Müvekkillerinin soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki haklarını takip etmek
  • Müvekkillerinin savunmasını hazırlamak
  • Müvekkillerinin duruşmalarda temsil etmek
  • Müvekkillerinin ceza davalarında haklarını korumak için gerekli hukuki işlemleri yapmak

Ceza hukuku avukatları, suç mağdurlarının da haklarını korumak için çalışırlar.

Ceza Hukuku Avukatı Hangi Davalara Bakar?
Ceza Hukuku Avukatı Hangi Davalara Bakar? 2

İlginizi çekebilir; Ceza Hukukunun Temel İlkeleri

Ceza Hukuku Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Ceza hukuku avukatı, ceza hukuku çerçevesinde yasalara ve hukuk kurallarına aykırı davranışların sergilenmesi sonucunda ortaya çıkan davalara bakar. Ağır ceza, sulh ve asli ceza mahkemelerinde görülen davaların tümüne avukat olarak ceza hukuku avukatları bakmaktadır.

Bu davalar da genellikle, hırsızlık, adam öldürme, dolandırıcılık, tehdit, kavga ve çete kurma gibi hukuksal durumlar şeklinde karşımıza çıkar. Merkezi Adana’da bulunan Özkan Hukuk Bürosu ceza davası sürecini en iyi şekilde yönetmek için ekip olarak sizlere hizmet vermeye hazırız.

Ceza hukukuna aykırı davranışların sergilendiği illerde sorumlu olan ve ceza davalarına bakan pek çok avukat bulunmaktadır. Suçun işlendiği ve suçun görüleceği ilde bir avukat ile iletişime geçmek müvekkil açısından daha çok avantaj taşımaktadır. Bu açıdan Adana ceza avukatı, Adana ilinde görülen ceza davalarında sorumlu olmaktadır. 

Ceza Hukuku Avukatlarının Görevleri Nelerdir?

Ceza avukatı genellikle müvekkilinin etkin şekilde savunmasını sağlamaktadır. Bu açıdan, davalılar hakkında soruşturma kapsamında tüm delillerin toplanması, toplanan delillerin mahkemeye sunulması ve cezai işlemlerin davalı dosyasına işlenmesi ceza hukuku avukatlarının görevleri arasındadır. Davanın açılmasından, soruşturma, sonuç ve dava dosyasının kapanmasına kadar tüm işlemler ceza hukuku avukatı tarafından yürütülmektedir. 

Ceza Hukuku Avukatı Neden Tutulur?

Ceza hukukuna aykırı bir işlem yapıldığında kişilerin dava sürecinde tüm haklarının doğru şekilde korunmasında ceza avukatları sorumludur. Avukatlar ise müvekkilleri için tüm soruşturmanın yürütülmesinde, delillerin toplanmasında ve savunma aşamasında etkilidir.

Müvekkillerin hukuki açıdan bu tür yetkileri bulunmamaktadır. Davanın en doğru şekilde işlemesi ve sonuçlanması için ceza hukuku çerçevesinde bir dava ortaya çıktığında yetkili kişi olarak ceza avukatları tutulmaktadır. 

Yorum yapın

Hemen Ara