Ticaret Davası Neden Açılır? Kime Karşı Açabilir?

Av.Naciozkan

Ticaret hukuku, ticari işletmelerin ve bu işletmelerin arasındaki ilişkilerin düzenlendiği hukuk dalıdır. Ticaret davaları, ticaret hukuku kapsamındaki uyuşmazlıkların çözümü için açılan davalardır.

Ticaret davaları, aşağıdaki nedenlerden dolayı açılabilir:

  • Sözleşmeden doğan uyuşmazlıklar: Taraflar arasında yapılan bir sözleşmeden kaynaklanan uyuşmazlıklar, ticaret davası olarak açılabilir.
  • Haksız fiillerden kaynaklanan uyuşmazlıklar: Bir kişinin, başka bir kişinin malına veya şahsına zarar vermesi durumunda, zarar gören kişi, haksız fiil nedeniyle tazminat davası açabilir.
  • Ticari işletmelerin faaliyetleri nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlıklar: Ticari işletmelerin faaliyetleri nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlıklar, ticaret davası olarak açılabilir.

Ticaret davaları, aşağıdaki kişilere karşı açılabilir:

  • Ticari işletmeler: Ticari işletmeler, diğer ticari işletmelere karşı ticaret davası açabilir.
  • Ticari işletmelerle ilişkili kişiler: Ticari işletmelerle ilişkili kişiler, örneğin ticari işletmelerin ortakları, yöneticileri veya çalışanları, ticari işletmelere karşı ticaret davası açabilir.
  • Ticari işletmelerle ilişkili olmayan kişiler: Ticari işletmelerle ilişkili olmayan kişiler, ticari işletmelere karşı, örneğin haksız fiil nedeniyle tazminat davası açabilir.

Ticaret davaları, ticaret mahkemelerinde görülür.

Ticaret Davası
Ticaret Davası Neden Açılır? Kime Karşı Açabilir? 2

Ticaret Davası Neden Açılır? Kime Karşı Açabilir?

Ticaret ile ilgili yaşanan tüm anlaşmazlıklarda ve uyuşmazlıklarda konu ticaret hukuku kapsamı içinde olduğu zaman dava açılabilir. Alınan bir mal ya da hizmetin ayıplı ya da kusurlu olması, hileli mal satışı, karşılıksız çek ve senet gibi pek çok konu ticaret davası kapsamında incelenir.

Ticaret Davası Kime Karşı Açabilir?

Ticaret davası mal ya da hizmet aldığınız ve bunun için sözleşme imzaladığınız herkese karşı açılabilir. Size söz verilen bir hizmeti tam olarak alamamış ya da aldığınız mal beklentilerinizi karşılamamış olabilir. Bu gibi durumlarda satıcı ya da hizmet sağlayıcı ile aranızda sözleşme var ise ticaret davası açma hakkınız bulunur. Aldığınız mal ayıplı çıktıysa bunun için de ticaret davaları avukatı aracılığı ile dava açabilir ce hakkınızı arayabilirsiniz. Bu davalar sonucunda uğradığınız zararı tazmin etme şansı da yakalayabilirsiniz.

İlgili makale ; Ticari Dava Süresi Ne Kadardır?

Ticaret Davası Ne Kadar Sürer?

Ticaret davası, mahkemelerdeki yoğunluğa bağlı olarak farklı sürelerde sonuçlanır. Adana’da görülecek büyük ya da küçük çaplı ticari davalar için Adana ticaret davaları avukatı ile anlaşarak davanızı kazanma olasılığınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca avukatınız size dava süreci ve işleyişi ile ilgili önemli bilgiler verecek ve daha sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacaktır. Her dava kazanmak için açılır ve haklılığınızı kanıtladığınız taktirde davayı kazanırsınız. Tüm ticari davalar daha güvenilir, şeffaf ve dürüst bir ticari ilişkinin var olmasını sağlamak açısından oldukça önemlidir.

Daha fazla bilgi için Adana Ticaret Avukatı sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Hemen Ara