Nafaka Nasıl Hesaplanır?

Av.Naciozkan

Her boşanmış eşlerin karşılaşabileceği hukuki süreçlerden biri nafaka miktarının hesaplanmasıdır. Çocuğa verilen nafaka, genellikle çocuğun menfaatine dayanır. Bu süreçte Türk Medeni Kanunu bize gerekli hukuki yolu göstermektedir.

NAFAKA NASIL HESAPLANIR

TMK 327/1 maddesine göre ;

Çocuğun bakımı, eğitimi ve korunması için gerekli giderler ana ve baba tarafından karşılanır.

Ana ve baba, yoksul oldukları veya çocuğun özel durumu olağanüstü harcamalar yapılmasını gerektirdiği takdirde ya da olağan dışı herhangi bir sebebin varlığı halinde, hakimin izniyle çocuğun mallarından onun bakım ve eğitimine yetecek belli bir miktar sarfedebilirler.

TMK 328. Maddesine göre;

 Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder.  Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.

Normal şartlarda nafaka kişinin ergin olmasıyla sona ermektedir. Eğer çocuk ergin olduğu halde lise yada üniversite gibi eğitimine devam ediyorsa bu eğitimin sonuna kadar nafaka yükümlülüğü devam etmek zorundadır. Birçok durumda kişiler çocuklarının ergin olduktan sora nafaka ödemeyeceklerini düşünür ve ödemek istemezler. Fakat kanunumuz bu durumda ergin olan fakat okul çağında olan çocuğun üstün yararını koruyarak nafaka talep etme hakkını verektedir.

İlginizi Çekebilir; Adana Boşanma Avukatı

NAFAKA TESPİTİ NASIL YAPILIR

Nafaka miktarının tespiti hesaplanırken nafaka talep edilecek kişinin sosyal ve ekonomik durumu büyük önem taşımaktadır. Tabi ki bunun yanında nafaka talep eden çocuğunda ihtiyaçları göz ardı edilmeyecektir. Eğer kişinin maaşı dışında başkaca gelirleri var ise nafaka hesabında bunlar da hesaba katılacaktır. Nafaka miktarının tespit edilmesinde hakimin takdir yetkisi vardır. Ancak bunu bir bilirkişi hesap uzmanına göndererek miktarın belirlenmesi hususunda destek alabilir. Nafakanın tespiti dava açıldıktan sonra mahkemenin nafaka tespiti hususuna göre değişebilmektedir. 

ÇOCUĞA VERİLEN NAFAKA MAAŞIN YÜZDE KAÇI?

Yazımızda bu sorunun cevabına gelecek olursak asgari ücretle çalışan bir kişinin bu kadar nafaka öder diye kesin hüküm kurmak uygun olmayacaktır. Ayrıca birden fazla çocuğun bulunması, eski eşin çalışma durumu çocukların yaşları ve ihtiyaçları da nafaka miktarını değiştiren etmenlerdir. Sadece asgari ücret alan ve bir çocuklu bir kişinin ödeyeceği ortalama nafaka miktarı asgari ücret tutarının %20-25 i kadar diyebiliriz. Bu kişinin 20.000 TL maaş alması durumunda ise çocuğunda yaşayacağı hayat düzeyini aşağıda bırakmamak koşuluyla 5.000 TL ye kadar çıkabilmektedir. Nafaka hesaplamasında birden fazla çocuk olması durumunda miktarlar değişmeye başlamaktadır. Mahkeme bu miktarı belirlerken çocukların yaşlarını da hesaplayarak ihtiyaçlarını giderecek asgari düzeyi belirleyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

20 bin TL maaş alan ne kadar nafaka verir?

Nafaka miktarı, birçok faktöre bağlı olarak değişir ve genelde mahkemeye sunulan gelir, gider ve diğer durumları içeren bir değerlendirmeye dayanır. Bu nedenle, 20 bin TL maaş alan bir kişinin ne kadar nafaka ödeyeceği kesin bir rakamla belirlenemez. Nafaka miktarı, mahkeme kararıyla belirlenir ve taraflar arasındaki anlaşmaya veya davanın detaylarına bağlı olarak farklılık gösterir.

Yorum yapın

Hemen Ara