Fuhuşa Teşvik ve Aracılık Etme Suçu ve Cezası

Av.Naciozkan

Fuhuşa Teşvik ve Aracılık Etme Suçu ve Cezası; Fuhuş, bir kimsenin cinsel organını veya cinsel ilişkide kullanılacak diğer bir organını bir başkasına para karşılığında kullandırması veya kullandıran kişiden para alması olarak tanımlanır.

Fuhuşa teşvik ve aracılık etme suçu, bir kimseyi fuhuşa teşvik eden, bu yolda kolaylaştıran veya fuhuş için aracılık eden kişinin işlediği suçtur.

Fuhuşa teşvik ve aracılık etme suçu, Türk Ceza Kanunu’nun 227. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, fuhuşa teşvik ve aracılık eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis ve üç bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Fuhuşa teşvik ve aracılık etme suçunun oluşması için, şu unsurların birlikte gerçekleşmesi gerekir:

  • Bir kimsenin fuhşa teşvik edilmesi,
  • Fuhuşa teşvik eden kişinin bu konuda olumlu bir sonuç elde etmesi,
  • Fuhuşa teşvik eden kişinin bu eylemi bilerek ve isteyerek gerçekleştirmesi.

Fuhuşa teşvik ve aracılık etme suçu, toplum ahlakını bozucu ve mağdurun haklarını ihlal eden bir suçtur. Bu suçun cezası, fuhuş suçundan daha ağırdır.

Fuhuşa Teşvik Ve Aracılık Etme Suçu Ve Cezası
Fuhuşa Teşvik Ve Aracılık Etme Suçu Ve Cezası 2

Fuhuşa Teşvik ve Aracılık Etme Suçu ve Cezası

Fuhuş, bir kimsenin para karşılığı cinsel ilişkiye girmesine verilen isimdir. Fuhuşla ilgili suçlar Kanunun Genel Ahlaka Karşı Suçlar konusunda yer almaktadır. Bu kanun maddesi ile, toplumsal ahlakın korunması hedeflenmiştir. Kişinin fuhşa teşvik ve aracılık etmesi de suçtur. Fuhuş, toplumsal ahlaka ve bu fiile zorlanan bireylerin psikolojisine zarar verdiği için suç teşkil etmektedir.

Ayrıca toplumsal yapı taşının temelini oluşturan aile kurumunu da zarar veren bir kavramdır. Fuhuş suçu bir çok kola ayrılmaktadır. Bunları şu şekilde saymak mümkündür; fuhşa teşvik etme suçu, fuhşu kolaylaştırma suçu, fuhşa aracılık etme suçu, fuhuş yapılması için yer temin etme suçu, çocukların fuhşu suçu, zorla bir kimseyi fuhşa yöneltmek suçudur.

Fuhşa Teşvik Suçu

Fuhşa teşvik; fuhuş yapma niyetinde olmayan bir kimseye baskı yahut ikna etmeye çalışma yöntemiyle fuhuş yapmasının sağlanmasına verilen isimdir. Fuhuş suçunun işlenmiş olması için bir çok kez yapılması gerekmez. Bir defa yapılan fuhuş da fuhuş suçunu oluşturmaktır. Fuhşa teşvik, yer temini, aracılık gibi suçlar basit fuhuş suçu şeklinde sınıflandırılmaktadır.

Basit fuhuş suçunun cezası ise, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ve üç bin güne kadar adli para cezası ödenmesini gerektirmektedir. Yetişkinler üzerinden yapılan fuhuş suçunun yanı sıra çocukların da fuhşa dahil edildiği davalar bulunmaktadır. Çocuklarla ilgili yapılan fuhuş suçları da kanunda düzenlenmiştir. Dört yıldan on yıla kadar hapis cezası ve beş bin güne kadar adli para cezası ödenmesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir; İnsanlığa Karşı Suçlar

Yetişkin Fuhuş Suçu

Yetişkinlerin yani 18 yaşından büyüklerin işledikleri fuhuş suçlarının cezası ile çocukların fuhuş suçlarındaki cezaları değişmektedir. Buna ilave olarak, yetişkinlerin fuhuş türlerinin ayrımları da bulunmaktadır. Bunlar; cebir, hile veya çaresizlik durumundan yararlanma fuhuş suçu, akraba veya yakın ilişkiler içerisinde olan kimselerle ilgili fuhuş suçu, örgütlü fuhuş suçudur. Mağdurun cebren veya çaresizlik durumundan faydalanılarak yapılan fuhuş suçu, cezanın iki katı arttırılmasını gerektirir. Akraba veya yakın ilişkiler içerisinde olan kimselerin fuhuş suçunun cezası, cezanın yarısı kadar arttırılmasını öngörür.

Yorum yapın

Hemen Ara