Aile Mahkemesi Nedir, Hangi Davalara Bakar, Nasıl Başvuru Yapılır?

Av.Naciozkan

Kadınların, çocukların, engellilerin haklarını korumakla sorumlu aile içi hukuku sağlamayı görev edinmiş özel mahkemelere verilen isime aile mahkemesi denir. Örnek vermek gerekirse eşler boşanmak istediği zaman tazminat, nafaka, mal paylaşımı, velâyet davaları ve şiddet içerikli davalarla ilgilenmesiyle sorumlu özel aile mahkemesidir. Aile mahkemesi 81 ilde bulunmaktadır. Nüfusu az olan küçük ilçelerde tek hâkimli aile mahkemeleri kurulmaktadır.

Aile Mahkemesine Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Aile Mahkemesine başvuru yapmak için öncelikle bulunduğunuz il veya ilçesi adliyesine gidip aile mahkemesine dilekçe yazmaktır. Böylelikle başvurunuz oluşacaktır. Dava esasi olmadan hâkim önce her iki tarafı sulh olmaya davet eder ve aile mahkemesi sulh olmazsa hâkim dava esasına taşımaktadır.

Aile Mahkemesi Ne Gibi Kararlar Almaktadır?

Aile mahkemesinin başlıca aldığı kararlar şu şekildedir. Boşanmak isteyen çiftlerin öncelikle uzlaşmaya gitmeyi karar alır ve aile ekonomik refahını kalkındırmaya esas alarak evlilik birliğinden doğan mali yükümlülüğü yerine getirme kararı verir. Bununla birlikte bakıma muhtaç olan kimsizlere bakım evlerine huzur evlerine yerleştirme, devletin açtığı sosyal eğitim programlarına yerleştirmek, şiddet gören çocukların ailelerinin yanından alınarak çocuk esirgemeye yerleştirilmesi ve çocuk haklarını korumak adına bütün önlemler alınmasını sağlamaktadır. Ayrıca çocuklara verilmiş olan her türlü mal ve mülk korunma altına alınması, boşanmış bayanlara nafaka yıpranma tazminat ödemelerine karar verilmesi gibi kararlar almaktadır.

Aile Mahkemelerinin Ne İş Yapar?

Aile mahkemesi 4787 kanunlarını kapsayan 4. ve 6.maddelerine göre aile hukukunu korumak ve kadına şiddetin önüne geçilmesi çerçevesinde bu mahkemeler kurulmuştur. Boşanma davalarını, kadına şiddet engellemek, evlenmenin iptali, velayet davası, miras davaları, babalık davası, soy isim davası, gibi davaları ilgilenmeye sorumlu özel mahkemelerdir.

Aile Mahkemesinin İstinaf Ve Temyiz Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstinaf kanunu hem maddi hem manevi olarak haklarını sunulması için bir üst mahkemeye gitmesidir. Aile mahkemesinin her iki tarafa tebliği edildikten sonra başvuru süresi 2 haftadır. İstinaf başvurusunu yapacaksanız önce bulunduğunuz bölge adliyesine göndermek üzere karşı tarafın aleyhine başvuru yapacağınız aile mahkemesine istinaf dilekçesi yazılır ve böylelikle başvuru yapmış olursunuz. Temyiz ise aile mahkemesinin kararını doğru olup olmadığını inceleyen ve denetleyen kuruldur.

Yorum yapın

Hemen Ara