Miras Avukatına Vekalet Vermenin Avantajı Nedir?

Av.Naciozkan

Miras, bir kişinin ölümünden sonra geride kalan malvarlığıdır. Mirasçıların miras üzerindeki haklarını kullanabilmeleri için, mirasın tespiti, taksim edilmesi ve paylaşılması gibi bazı işlemleri gerçekleştirmeleri gerekir. Bu işlemler, hukuki bilgi ve tecrübe gerektiren karmaşık işlemlerdir.

Mirasçıların bu işlemleri kendileri gerçekleştirmeleri mümkün olsa da, bir miras avukatına vekalet vermeleri daha avantajlıdır. Miras avukatına vekalet verilmesinin avantajları şunlardır:

  • İşlemlerin hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlar.
  • Mirasçıların hukuki risklerden korunmasını sağlar.
  • Mirasçıların zaman ve emek kaybını önler.

Miras avukatına vekalet verilmesi, mirasçının miras üzerindeki haklarını en iyi şekilde korumasını sağlar.

Miras Avukatına Vekalet Vermenin Avantajı Nedir?
Miras Avukatına Vekalet Vermenin Avantajı Nedir? 2

Miras Avukatına Vekalet Vermenin Avantajı Nedir?

Miras Hukuku Türk hukuku sisteminde mal paylaşımı konusunda mirasçılar arasında doğan uyuşmazlıkları gidermek için tesis edilmiştir. Mirasçılar arasındaki ihtilaflar veya kararsızlıklar dava konusu olmaktadır. Miras paylaşımı konusunda kanuni çerçevede yapılmayan paylaşımlar bazı kişilerin mirastan hakkını alamamasına, eksik almasına neden olabilmektedir. Mirasçılar arasında doğan uyuşmazlıklar genelde şu konuları kapsamaktadır.

Pay alma oranı, bölüşümün nasıl yapılacağı, hileli hak devri, satış isteme, ortaklık giderme karşısında nasıl bir yol izleneceği, mirasın paylaşılmasına yaşanılan anlaşmazlık sonrası mirasın satışının istenmesi, mirasçıların saklı pay oranları, mirasta ortaklık halinde izlenecek yol, reddi miras, mirasın borca batma durumu, hayat boyu bakım sözleşmesinin varlığı gibi çok sayıda konudur.

Bu konuların tamamı ile hayattaki kişiler için vasiyetname hazırlama işleri de miras avukatı tarafından takip edilen konulardandır. Büromuzun miras avukatının takibi sonucu müvekkillerinin haklarını tam olarak alarak almasını sağlar.

 Miras Avukatının Görevleri Nelerdir?

Mirasçılar arasındaki mal paylaşımının Adana miras avukatı müvekkilleri lehine adil sonuçlanmasını takip eder. Mirasa konu olan mal üzerinde müvekkil mirasçının kanuni haklarını korur. Miras bırakan tarafından haksız şekilde bırakılan malı ya da hileli satış yönteminin kullanılması sonucu elde çıkan malı dava konusu yapar. Ölünceye kadar bakım sözleşmelerinden kaynaklanan hak alma konularını dava konusu yapar.

Ortaklığın giderilmesi, tapunun iptali, mirasın satışını, mirasın reddini, babalık davalarına görevleri arasındadır. Miras bırakan tarafından vasiyet hazırlanma aşamasında danışmanlık yapar. Özkan Hukuk Bürosu ceza avukatı , boşanma avukatı , miras avukatı , iş davası avukatı gibi hukuk dallarında  ekip olarak sizlere hizmet vermeye hazırız. Özkan Hukuk Bürosu iletişim adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

“Miras Avukatına Vekalet Vermenin Avantajı Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Biz danimarkada kaliyoruz. Babamin vefatindan sonra. Anneme vekalet name 3 kardeṣ verdik. Bu vekaletname sandik ki türkiyede ki iṣleri bitirsin diye. O Meyer babamin parasini alimiṣ bankadan ve aracani satmiṣ.
    Parayi bankaya koymuṣ ve Evi satiṣa çikarmiṣ. Ben şahsen bu olaydan sonra maddi miras istiyorum. Bu hukuki bir durum mu. Selam

    Yanıtla

Yorum yapın

Hemen Ara