Miras Avukatı Ne Kadar Alır? Tutmak Zorunlu Mu?

Av.Naciozkan

Miras, bir kimsenin ölümüyle birlikte, geride kalanlara kalan mal varlığıdır. Miras paylaşımı, mirasçıların, mirasa dahil olan malları aralarında paylaştırma işlemidir. Miras paylaşımı, anlaşmalı olarak veya dava yoluyla yapılabilir.

Miras Avukatı Ne Kadar Alır?

Miras avukatının ücreti, avukatın deneyimine, davanın karmaşıklığına ve dava sonucunda elde edilen kazanca göre değişmektedir. Genel olarak, miras avukatının ücreti, dava değerinin %10-20’si arasındadır. Ancak, bazı avukatlar, saatlik veya dosya başına ücretlendirme de yapabilmektedir.

Miras Avukatı Tutmak Zorunlu Mu?

Miras paylaşımı, anlaşmalı olarak yapılabiliyorsa, avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak, miras paylaşımı dava yoluyla yapılacaksa, avukat tutmak zorunludur.

Avukat Tutmanın Avantajları

Avukat tutmak, miras paylaşımı sürecinde aşağıdaki avantajları sağlar:

  • Dava sürecini daha iyi anlamanıza yardımcı olur.
  • Davanızın en iyi şekilde sonuçlanması için size yardımcı olur.
  • Dava masraflarınızı azaltabilir.

Miras Avukatı Ne Kadar Alır? Tutmak Zorunlu Mu?

İnsanların akrabalık bağı bulunan kişilerden onlar vefat ettikten sonra veya yaşamları sırasında gönüllü olarak almış oldukları mallara miras denilmektedir. Genel olarak anne baba vefat ettikten sonra malları çocuklarına kalmaktadır. Eğer çocuğu yok ise yakın akrabalarına kanunlar çerçevesinde belirlenerek miras onlara kalmaktadır.

Miras kalması kişilerin bunları hızlı bir şekilde paylaşmasını sağlanmaktadır. Elbette özellikle miras paylaşımı sırasında pek çok çekişme ve anlaşmazlık ortaya çıkabiliyor. Gerek malların farklı kategorilerde olması gerek kişilerin taleplerinin farklı olması bu anlaşmazlıkların ortaya çıkmasının en önemli nedenleridir. Böyle bir anlaşmazlıkta ise Asliye Hukuk Mahkemesi veya sulh mahkemesine dava açılması mümkündür. Dava sırasında bir avukattan Yardım almak ise davanın seyri açısından oldukça önemlidir. Bu avukatlardan Yardım almak isteyenlerin ilk sorusu miras avukatı ne kadar alır oluyor.

Miras Avukatı Tutmak Zorunlu Mu?

Miras davaları için Avukat tutma zorunluluğu olup olmadığı merak edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde açılacak hiçbir davada Avukat tutma zorunluluğu yoktur. Fakat özellikle para ve malın işin içinde olmuş olduğu miras davalarında kişilerin menfaatlerinin korunması açısından avukatlardan rehber niteliğinde yardım almaları önemli bir noktadır. Aksi takdirde hakların tam olarak bilinmemesi, kanunlara hâkim olamama gibi pek çok sebepten dolayı davacılar almaları gereken mallara sahip olamayabilirler.

Miras davası açılacağı zaman her bir mirasçı için ayrı dava açma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sebep ile gereken şekilde davanın açılması sağlanır. Peki, miras avukatı ne kadar alır? Davalar açıldığı sırada İşlenen konular üzerinden gereklilik halinde farklı konular için dava açılması durumu da ortaya çıkabilir.

Miras Avukatı Ne Kadar Ücret Almaktadır?

Miras avukatı tutacak olanların merak ettikleri konulardan bir tanesi ise miras avukatı ne kadar alır konusudur. Mirasçıların her biri için açılan davada avukatların alacağı ücretler ise dava sonucunda paylaşılacak mal durumlarına göre ve dava içeriklerine göre farklılık göstermektedir. Özellikle miras davalarında tercih edeceğiniz avukatların konu ile ilgili olarak tecrübeli kişiler olmasına özen göstermelisiniz.

Dava sürecinde her türlü mal paylaşımı için gereken adımların izlenmesi konusunda hakkınızı alabilmeniz önemlidir. Mirasa söz konusu olan mallar bazen gayrimenkul bazen para bazen tapulu başka mallar olabilmektedir. Her türlü mal için gerekli olan süreçler farklı işlemektedir. Avukatınızın bu konulara hâkim bir kimse olması önemlidir.

Yorum yapın

Hemen Ara