Trafik Kazalarında Avukat Şart Mıdır?

Av.Naciozkan

Trafik kazaları, günlük yaşantımızın en önemli sorunlarından biridir. Maddi ve manevi zararlara yol açabilen bu kazalar, hukuki süreçleri de beraberinde getirebilir. Bu süreçlerde hak kaybı yaşamamak için trafik kazası avukatından yardım almak önemlidir.

Maddi hasarlı trafik kazalarında, sigorta şirketleri ile anlaşmak genellikle zordur. Bu nedenle, maddi hasar taleplerinin doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve hak kaybının önlenmesi için bir trafik kazası avukatının desteğine ihtiyaç duyulur.

Trafik kazası avukatı, trafik kazalarından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davalarında mağdurların haklarını korumak için çalışır. Bu kapsamda, kaza tespit tutanağı, bilirkişi incelemesi, keşif gibi hukuki süreçleri yürütür ve mağdurların en yüksek tazminat miktarını almasını sağlar.

Trafik kazası durumunda, hak kaybı yaşamamak için bir trafik kazası avukatından yardım almak önemlidir. Maddi hasarlı trafik kazalarında, bu avukatlar kaza tespit tutanağının doğru bir şekilde hazırlanmasını sağlar, sigorta şirketi ile anlaşmazlıkları çözer ve tazminat davalarının açılmasını ve sonuçlandırılmasını sağlar.

Trafik Kazalarında Avukat Şart Mıdır?

Trafik kazaları ölümle ya da yaralanmalara sebep olan çoğu zaman da maddi hasarlı sonuçlara sebep olan elim bir olaydır. Günümüzde özellikle aşırı hız ve dikkatsizlik bu gibi olayları beraberinde getirir. Kazalara sebep olan nedenler iyi kavranmalıdır. Bu konuda trafik kurallarına uyulmalı, sürücüler ve yayalar bilinçlendirilmelidir. Merkezi Adana’da bulunan Özkan Hukuk Bürosu  dava sürecini en iyi şekilde yönetmek için ekip olarak sizlere hizmet vermeye hazırız.

Kaza Sonrası Nasıl Yol İzlenmeli?

Trafik kazası sonrası ölümle sonuçlanan acı bir olay ile karşılaşıldıysa bu konuda uzman ölümlü -yaralamalı trafik kazası davası avukatı tutmak gerekir. Ölen kişinin yakınları haklarını aramak ve gerekli tazminatı alabilmeleri için tek başlarına mücadele edemezler. Aynı konu yaralanmalı trafik kazalarında uygulanmadır. Ölen kişinin ailesinden geriye kalan tüm bireyler adana ölümlü yaralamalı trafik kazası davası avukatı tutarak maddi manevi dava açma hakkına sahiptirler.

Kaza Sonrası Dava Açılacak Kişi ya da Kurumlar Nelerdir?

Kaza sonrası sadece sürücüye dava açılmakla kalınmaz. Araç sahibi siz değil ama aracı kullanan kişi sizseniz ayrıca aracın sürücüsüne dava açılacaktır. Araç bir şirkete bağlı ise o şirkete de ayrıca kaza hakkında bir dava açılır. En son olarak aracın bağlı bulunduğu sigorta şirketine de maddi manevi tazminat davası açılarak hak talep edilebilmektedir.
 
Ölümlü kazalarda cenaze giderleri, kalan yakınlarının destekten yoksun kalması gibi surumlar tazminat dosyasına işlenirken, yaralı kazalarda da hastanede yattığı süre içerisindeki tüm tedavi masrafları ve çalışamadığı süre içerisinde ki kazanç kaybı tazminat tutarı olarak alınması için talep edilir.Özkan Hukuk Bürosu ceza avukatı , boşanma avukatı , miras avukatı , iş davası avukatı gibi hukuk dallarında  ekip olarak sizlere hizmet vermeye hazırız. Özkan Hukuk Bürosu iletişim adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

Hemen Ara