Tedbir Başvurularında Boşanma Avukatının Önemi Nedir?

 

 Aile Mahkemesi'ne, Aile Hukuku'ndan kaynaklanmakta olan iletişimin engellenmesi, nafaka, uzaklaştırma tarzında bazı tedbirler, adana boşanma avukatı tarafından talep edilebilir. Tedbir taleplerinde, boşanma davasının açılıp açılmaması bir önem taşımamaktadır.

 

 Avukatın Önemi

 

            Tedbire dair başvuruların boşanma avukatı aracılığı ile yapılması, sürecin hızlandırılmasında büyük önem taşımaktadır. Şiddet mağduru olan müvekkillerin, tedbir talebini aile mahkemelerine usullere uygun olarak iletmesi durumunda, şiddeti uygulamakta olan taraf adına birçok önleyici tedbir uygulaması mahkeme tarafından kararlaştırılmaktadır.

 

 Tedbir Kararları

 

 Kararlarda birincisi, şiddeti uygulayan tarafın mağdura tehdit, aşağılama, hakaret, küçük düşürme tarzında sözlü ve davranışa dayalı şiddet uygulamaması yönündedir. Kişinin, ortak kullanım alanı olan konuttan derhal uzaklaştırılması ve ortak konutun mağdur olan tarafa tahsis edilmesi bir sonraki kararı içerir. Çocuklar ile ilgili olarak daha önceden verilmiş olan kişisel ilişki kurmaya dair bir karar bulunması durumunda, bu ilişkilerin kişisel refakatçilerin eşliğinde yapılması, kişisel ilişkilere sınırlandırılma getirilmesi ya da tümü ile kaldırılması gündeme gelmektedir. Korunmakta olan kişinin şahsına ilişkin eşyalara ve evde bulunmakta olan eşyalara zarar gelmemesi tedbir kararları içerisindedir.

 

            Mağdurun iletişim araçları ve diğer yollardan rahatsız edilmemesi şartı, uygulamaya konur. Şiddeti uygulayan tarafın elinde taşımasına ve bulundurmasına kanunen izin verilmiş olsa bile, sahip olduğu ateşli silahları, kolluk kuvvetlerine teslim etmesi mecburidir. Görev nedeni ile taşınmakta olan silah dahi, silah kurumuna iade edilmek zorundadır. Kişinin bir sağlık kuruluşuna muayene ve tedavi için başvurması ve tedavisini sağlaması gerekliliği hükme bağlanır.

 

   Özkan Hukuk Bürosu vergi suçları avukatı , boşanma avukatı , miras avukatı , iş davası avukatı gibi hukuk dallarında  ekip olarak sizlere hizmet vermeye hazırız. Özkan Hukuk Bürosu iletişim adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.