Tazminat Hukuku Nedir? Neleri Kapsamaktadır?

Tazminat Hukuku Nedir? Neleri Kapsamaktadır?

Tazminat Hukuku Nedir?

İki tarafın birbirleriyle anlaşmazlık haline düştüğünde ve iki tarafın haklarını savunan hukuka tazminat hukuku denir. Tazminat hukuku kendi içerisinde maddi ve manevi olarak ikiye ayrılmıştır. Bir kazada yahut bir tartışmanın sonucunda olan ölüm yahut bedensel zarar verildikten sonra karşılığı olarak sunulan tazminat olarak maddiyat tazminatı sunulmaktadır. Maddiyat tazminatı her şeyi kapsamaktadır. Boşanmada işçi güvenliğinde tartışmada ev ihlallerinde vb. karşılığı maddi olarak sunulmaktadır. Diğer tazminatın özelliği de depresyona sebep verdiği durumlar ruhsal ve bedensel bozukluğa sebebiyet verilmiş kişilerin haklarını sunmaya yarayan tazminat ise manevi tazminattır.

Maddi ve Manevi Tazminatlar Davaları Nelerdir?

Genelde insanların mağduriyetlerini gidermek ve haklarını savunmak için sunulan bir hukuk mahkemesidir. Amaç iki tarafın birbirlerine uyguladıkları zararları hukuk yoluyla çözülmeye amaçlayan sistemdir. Çalıştıkları ortamda başına gelebilecek kazalarda boşanma davalarında, trafikte oluşabilecek trafik kazalarında, yanlış tedavi uyguladıklarında teklif haklarını yanlış kullanımda vb. bunların hem maddi ve hem manevi olarak tazminat davası olarak açılan temel hukuki hak davalarıdır.

Tazminat Davasının Zaman Aşamasına Neden Uğrar?

Her davada olduğu gibi tazminatın istenildiği türe göre zamanda değişiklik gösterebilir. Tazminat davalarında sebep cana ve mala kastı oluşan fillerde örneğin doktor hatası trafik kazası iş kazası gibi bunlar fazla zaman aşamasına uğramadan direk sonuçlanır. Tazminat hukukunda genel olarak haksızların haklarını savunmayı esas alan mahkemedir. Ölümüne sebep olanı bulmak için en az 2 yıl mahkeme görüldükten sonra tazminat davası açılır. Sonuçlanması içinde Tazminat davasının yine toplam 10 yılı bulmaktadır. 10 yıl sonra sonuçlanmayan mahkeme düşmüş olacaktır. Boşanma davasının sonuçlanmasından en az 1 yıl sonra açılma hakkı doğduktan sonra yine tek celsede sonuçlanmaktadır.

 

Tazminat Davaları İçin Nereye Başvurulması Gerekmektedir?

Tazminat Davaları için tüzel kişilerin bulundukları ikametgâhı nerede ise bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesine başvuru yapması gerekmektedir. Tazminat davaları birden fazla kişiye de açılabilir. İşte bu durumlarda her hangi il ve ilçeden asliye hukuk mahkemesine gidilebilir. Ticari işletmelerin arasında oluşan mahkemelik durumlarda ise yine aynı şekilde herhangi bir il ve ilçede asliye ticaret mahkemesine gidilebilmektir.