Ölümlü – Yaralamalı Trafik Kazası Davalarında Cezaların Miktarı Nedir?

Av.Naciozkan

Trafik kazaları, ülkemizde ve dünyada en sık karşılaşılan kaza türlerinden biridir. Trafik kazaları, maddi ve manevi zararlara yol açabilir.

Yaralanmalı trafik kazalarında, kazaya neden olan kişi veya kişiler, cezai sorumluluk altına girebilir. Yaralanmalı trafik kazalarında ceza miktarı, kazanın özelliklerine göre değişebilir.

Yaralanmalı trafik kazalarında ceza miktarını belirleyen faktörler şunlardır:

  • Kazaya neden olan kişinin kusur oranı
  • Yaralıların sayısı ve ağırlıkları
  • Kazanın meydana geldiği yer ve zaman
  • Kazaya neden olan aracın durumu

Yaralanmalı trafik kazalarında ceza miktarı, adli yargıda görülür.

Ölümlü - Yaralamalı Trafik Kazası Davalarında Cezaların Miktarı Nedir
Ölümlü - Yaralamalı Trafik Kazası Davalarında Cezaların Miktarı Nedir? 2

Ölümlü – Yaralamalı Trafik Kazası Davalarında Cezaların Miktarı Nedir?

Trafik, herkesin önce kendi sağlığı ardından da trafikteki diğer insanların ve canlıların sağlığı için dikkatli olunması gereken bir alandır. Kurallara uyulmaması, çok sayıda can ve mal kaybına neden olabilmektedir. Kuralların ihlal edilmesi ve dikkatsizlikler neticesinde telafisi zor hatta imkansız sonuçlar doğabilmektedir. Merkezi Adana’da bulunan Özkan Hukuk Bürosu  Trafik kazası dava sürecini en iyi şekilde yönetmek için ekip olarak sizlere hizmet vermeye hazırız

Ölümlü-Yaralamalı Trafik Kazalarında Alınabilecek Cezalar Nelerdir?

Trafik kazaları sonucunda kural ihlali yapan ve dikkatsiz davranan kişiler, elbette bu ihmallerinin sonucunda cezalandırılırlar. Ancak cezanın türü ve miktarı, kazanın durumuna göre değişebilmektedir. Bu yüzden ölümlü -yaralamalı trafik kazası davası avukatı çok dikkatli olmalı ve müvekkilinin hak kayıplarının önüne geçebilmek için tüm detaylarla dikkatli bir şekilde ilgilenmelidir. 

 Trafik Kazalarında Hükmedilecek Cezaları Öngörebilmek Mümkün mü?

Trafik kazası davalarında hükmedilecek cezalar, kazaya göre, kazanın oluş şekline göre, kişilerin kaza esnasındaki durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu noktada avukatın çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu tür davalarla ilgili olarak adana ölümlü yaralamalı trafik kazası davası avukatı yıllardır sahip olduğu tecrübesiyle müvekkillerinin hak kaybına uğramamaları için elinden geleni yapmaktadır.

Bu tür kazalarda hâkim tarafından verilecek cezaları öngörebilmek mümkün değildir. Ancak olay, kanundaki tanıma uyuyorsa ve kanunda aranan belirli şartlar gerçekleşmişse en azından cezanın aralığı bilinebilir. Avukatın çalışmasını yürütürken müvekkilinin lehine olabilecek durumları eksiksiz bir şekilde dosyada belirtmesi ve hakimin önüne sunması çok önemlidir. Bu tür durumlarda avukat seçiminde titiz davranın ve hak kaybına uğramayın.

Özkan Hukuk Bürosu ceza avukatı , boşanma avukatı , miras avukatı , iş davası avukatı gibi hukuk dallarında  ekip olarak sizlere hizmet vermeye hazırız. Özkan Hukuk Bürosu iletişim adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

Hemen Ara