Ölümlü-Yaralamalı Trafik Kazaları Hukuku

 

ÖLÜMLÜ-YARALAMALI TRAFİK KAZASI DAVASI

 

            Her yıl ülkemizde kara yolu ulaşım hatlarında binlerce kaza meydana gelmektedir. 2016 yılında toplam kaza sayısı 1.182.491, 2017 yılında ise bu veri 1.202.716'dır. Bu kazalar çeşitli nedenlerle olabilmekte ve sonuçları yaralanma veya ölüm gibi sonuçlara neden olabilmekte ve tazminat davaları açılabilmektedir.

 

            Tazminat davası, borçlar kanununun 49. maddesi gereğince "kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermek ile yükümlüdür." denilmiştir. Bu durumlarda mahkemeler nezdinde ölümlü -yaralamalı trafik kazası davası avukatı tarafından tazminat davası talep edilebilmektedir.

 

 Kanunlara Göre Ölüm Halinde Tazmin Edilebilecek Zararlar

 

            Trafik kazası sonrasında ölüm gerçekleşmiş ise cenaze giderleri kazaya neden olan kişi veya kurumlardan edilebilmektedir. Cenaze ile ilgili bütün giderler bütün maddi tazminatın içerisinde talep edilmektedir. Ölüm durumu gerçekleşmemiş olay anında değil tedavi olduğu hastanede gerçekleşmiş ise tedavi ve ilaç masrafları kazaya sebep olan kişi veya kurum tarafından karşılanmaktadır. Bir diğer tazminat şekli ise destekten yoksun kalma tazminatıdır. Bu tazminat Türk Borçlar Kanunun 53. maddesine göre ölen kişinin yardımından faydalanılıyor ise yoksun kalınan zararlar sorumlulardan adana ölümlü yaralamalı trafik kazası davası avukatı tarafından talep edilebilmektedir.

 

 Manevi Tazminat Hakkı

 

            Kişinin kazadan dolayı yaşadığı korku, üzüntü, endişe ve diğer psikolojik rahatsızlıklar manevi zarar olarak açıklanmaktadır. Kişi eğer yaralı bir durumda kurtulmuş ise yaşadığı bu manevi zararın tazminini talep edebilmektedir.