Miras Davası Avukat Ücreti Ne Kadar?

Av.Naciozkan

Miras, bir kişinin ölümünden sonra geride bıraktığı malvarlığıdır. Miras, mirasçılar arasında kanuni veya atanmış mirasçılar arasında paylaştırılır.

Miras davaları, mirasın reddi, mirasın intikali, mirasın taksimi, mirasın iptali gibi konularda açılabilir. Miras davaları, karmaşık ve uzun süreli davalar olabilir.

Miras davalarında avukat tutmak, hak kaybının önlenmesi açısından önemlidir. Miras davası avukatı, müvekkilinin haklarını korumak ve en iyi sonucu elde etmek için çalışır.

Miras Davası Avukat Ücreti Ne Kadar?

Miras aile arasında yapılan mal taksimi sonucu ortaya çıkar. Varisler ölmeden önce hayatları boyunca yaptığı birikimleri yasal mirasçılarına ya da atanmış mirasçılarına bırakırlar. Yasal mirasçı kan bağı yolu ile bağlı olan kişilerdir. Atanmış mirasçı ise kan bağı bulunmayan kişilerdir. Kişiler ölmeden önce malvarlıklarını bıraktıkları kişileri vasiyetname denilen belgeler ile bildirebilirler.

Eğer vasiyetname yok ise ölen kişinin birinci derece yakınları yararlanır. Zaten mirasta şöyle bir durum vardır. Birinci derece yakınlar varken ikinci derece yakınlar faydalanamazlar. Miras paylaşımı sırasında çıkan sorunların giderilmesinde avukata başvurulur. Miras davası avukat ücretleri yapılan araştırmalar ve girilen davalar sonucu ortaya çıkar.

Miras Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Miras davaları hemen sonuçlanan davalar değildir. Bazen bu davalar tarafların memnuniyetsizlikleri sonucu uzar gider. Miras hukuku çok geniş bir alan olduğu için bu davaların görüldüğü mahkemeler farklıdır. Miras davaları Sulh Ceza Mahkemeleri ve Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülür.  Bu mahkemelerde mirasta al paylaşımı, tapu iptali, mirasta saklı pay, reddi miras gibi mirasın konu alanına giren davalar görülür.

Bu mahkemelerde ilgili hâkimler davaların karara bağlanması konusunda çalışmalar yürütür. Dava açan kişiler burada avukatları ile birlikte bulunurlar. Miras davası avukat ücreti avukatın gireceği davanın şekline göre değişiklik gösteriyor.

Miras Avukatı Nedir Ve Görevleri Nedir?

Her avukatın ilgilendiği ve uzmanlık kazandığı bir hukuk dalı vardır. Miras hukuku da hukukun önemli bir konusudur. Bu konuda kendini yetiştiren ve hukukun tüm ayrıntılarına ve bilgileri sahip olan kişilere miras avukatı denir. Miras avukatları müvekkili sayılan kişilerin savunmasını yaptığı gibi haklarını en iyi şekilde savunan kişidir. Miras avukatlarının başlıca görevleri; dava açılacağı zaman dava dilekçesini hazırlayan ve tüm evrakları ile mahkemeye teslim eder.

Yasal prosedürleri takip eder ve müvekkilini bu konuda bilgilendirir. Vasiyetname hazırlar ve bu vasiyetnameyi düzenler. Miras avukatları mirasla ilgili tüm davalara girer. Miras avukatları gereksiz görülen tüm süreçleri müvekkili adına takip eder ve davanın biran önce sonuçlanması için uğraşır. Miras davası avukat ücreti tüm bu işlemler için geçerlidir.

Yorum yapın

Hemen Ara