Miras Avukatı

 

Miras paylaşımı vasiyetnamede bulunan miras hakkındaki detaylara göre paylaştırılır. Miras avukatı olarak gerekli detayları kontrol ettikten sonra mal paylaşımını sağlayabilmek adına gerekli işlemleri başlatıyoruz. Vasiyetnamede belirtilen detaylar neler ise bu detaylara göre mirası paylaştırarak, herkesin kendi hakkını almasını sağlıyoruz. Eğer vasiyetname düzenlenmemişse kişinin eşinin hayatta olup, olmadığına göre dağılım yapıyoruz. 
 
Miras avukatı görevini üstlenip, bu detayları kontrol ederek, yasal yollara göre miras paylaşımının nasıl yapılması gerektiği konusunda bu konuyla ilişkisi olan kişileri bilgilendiriyoruz. Vasiyetnamenin düzenlenmemesi durumunda miras bırakan kişinin eşinin ve miras bırakan kişinin annesinin, babasının bu mirastan faydalanması olağan bir durumdur. Yasalara göre miras hakkına sahip olan kişilerin mirasçı olarak kendi haklarını savunması olağan bir durum olarak nitelendirilmektedir. Bu durumlara göre gerekli aksiyonları alıp, müvekkilimizin mağduriyetini giderebiliyoruz.
 
Vasiyetname ve mirasın atanacağı kişinin belirgin olması mirasın dağıtımı sırasında çok önemlidir. Eğer mirasın atandığı bir kişi yoksa ve vasiyetname düzenlenmemişse, kanunlara göre paylaşım yapılmaktadır. Kanunlara göre ilk etapta kişinin annesinin, babasının, çocuklarının, yeğenlerinin, torunlarının ve eşinin mirastan faydalanması mümkündür. İkinci olarak kişinin akrabaları yani teyze, hala, dede, nene ve buna yakın akrabaların mirastan faydalanabilmesi mümkündür. Bu durum zümrelere göre ayrılmaktadır. İlk etapta kişinin eşi, çocuğu ve annesinin, babasının mirastan faydalanması sağlanır.
 
Zümreye göre dağıtım yapılmasının istenmesi vasiyetnamede yer almalıdır. Aksi taktirde zümrelere göre miras dağılımı yapılmayacaktır. İlk zümrede kimler bulunuyorsa ilk etapta mirastan onlar faydalanacak ve ilk zümre hayattaysa, diğer zümrelerin mirastan hak talep etmesi mümkün değildir. Bunlar miras hukukunda gerekli olan kurallardır ve bu konumda olan kişilerin avukatlığını yapıp, gerekli çalışmaları aynı zamanda dosyaları oluşturarak mirasçı olan müvekkilimizin haklı olduğu yanları ön plana çıkarıyoruz.
 
Miras Avukatının Görevleri Nelerdir?
 

Miras hukukunda gerekli bilgilendirmeyi yapıp, mirasçı olan müvekkilimizin haklı olduğu konuları ön plana çıkartarak gerekli dosyaların düzenlenmesini sağlayıp, miras davalarıyla ilgileniyoruz. Miras avukatı görevini üstlenip hukuki konularda yardım ederek, kişinin miras hakkını savunarak olumlu sonuç alabilmesine yardımcı olmaktayız. Mirasın reddi konusundaki davaların açılmasında önemli rol oynayıp ve bu davalarda gerekli savunmaları yaparak mirasın reddini gerçekleştiriyor, asıl mirasçıların hakkını savunuyoruz.. Miras davalarındaki problemlerin çözüme kavuşması tarafımızca sağlanacak, Türk Medeni Kanunlarına göre hareket edip, gerekli işlemlerin başlatılması gerekecektir. 
 
Müvekkilini savunabilmesi için Türk Medeni Kanunlarına göre hareket edilip, detaylı ve kapsamlı bir savunma dosyası oluşturulacaktır. Vasiyetnamenin düzenlenmesi, mirasın atanması ve kimlerin mirastan faydalanabileceği konusunda da yardımcı olan avukatlar; bunların bir dosya haline getirilmesine de yardımcı olacaktır. Avukat müvekkilinin haklı olduğu konuları ön plana çıkararak ve menfaatini koruyarak işlemlerini gerçekleştirir. Miras hukukunda uzmanlaşmış olan avukatlar, davaların olumlu ve hızlı bir şekilde sonuçlanmasına da olanak tanır. Davaların nasıl ilerleyeceği konusunda ve miras hukukunun nasıl işlemler gerektirdiğini bilen avukat, kendi müvekkilinin yapması gerekenleri de bildirecektir. Bildiriler, hazırlıklar ve düzenlemeler sayesinde mirasın daha kolay, sorun çıkarmadan paylaştırılması sağlanacaktır.
 
Miras Avukatının Miras Davalarında Yaptığı İşlemler Nelerdir?
 
Miras davalarında kendi müvekkilinin menfaatlerini ve hangi konularda hakkı bulunduğunu gösteren bir dosya alanında uzman olan avukatlarımız tarafından oluşturulur. Dosyada müvekkilimizin miras konusundaki bulunduğu konumu da dosyada dile getirerek, müvekkilimizin haklarını savunuyoruz. Gerekli savunmalar yapıldıktan sonra müvekkilimizin daha iyi bir sonuç alması sağlıyoruz. Türk Medeni Kanununa göre yapacağımız savunmalar, müvekkilimizin olumlu sonuçlarla karşılaşmasına yardımcı olacaktır. Miras davalarıyla ilgili bir probleminiz varsa ve alanında uzmanlaşmış bir avukat arıyorsanız, bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Yıllar boyunca bu davalarda kendini göstermiş olan avukatlarımızın hepsi hizmet vermeye hazırdır.