Ceza Hukuku Avukatı Ücreti Nasıl Hesaplanır?

    Ceza davaları diğer dava türlerine oranla farklı ücret hesaplama yöntemlerine sahiptir. Özellikle birçok alan ve sahada araştırma ve soruşturma yürütecek olan ceza hukuku avukatı ücretleri bu farklılığa neden olmaktadır. 
 
 1.Ceza Hukuku Avukatının Ücret Farkı Nedir?
 
     Daha önce de bahsettiğimiz gibi ceza hukuku davalarına bakan avukatların, diğer hukuki davaları yürüten avukatlara göre alanları geniş ve daha fazla mesai harcadıklarından dolayı ücretlerinde de farklılıklar olmaktadır. Hatta ceza hukukunun konusuna giren davaların kendi içinde bile davanın türüne ve konusuna bağlı olarak bir takım değişiklikler görülmektedir. Örneğin ağır ceza mahkemesinin alanına giren bir davaya bakan avukatın ücreti ile asliye ceza mahkemelerinin alanına giren bir davaya bakan avukatın ücreti farklı olmaktadır. Bunun dışında ücretlerin farklı olmasına neden olan başka unsurlar da söz konusu olmaktadır. 
 
 2.Ceza Hukuku Avukatlarının Ücretlerini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?
 
     En önemli unsur mahkeme türü olmakla birlikte, ayrıca davalı olan sanığın tutuklu olup olmadığı, işlenen suçun bireysel veya örgütsel olarak işlenip işlenmediği diğer unsurlar arasında yer almaktadır. Adana da ikamet eden bir müvekkil için adana ceza hukuku avukatı ücreti hesaplanırken bu unsurlar göz önünde bulundurularak hesaplama yapılır. Ayrıca davada hangi aşamada olunduğu, savcılık soruşturmasına tabi olup olmadığı da avukatlık ücretinin hesaplanmasında önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Tüm bu unsurlar neticesinde belirlenen ücret tarifeleri üzerinden gerekli hesaplama yapılarak yardım alacağınız avukat tarafından sizden tahsil edilmektedir.