Boşanmanın Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir? Velayet ve Mal Taksimi

Boşanmanın evliliklere ve kişilere göre çok farklı nedenleri olmakla birlikte genel olarak ortak bazı nedenler ihanet, şiddet, hakaret, ilgisizlik, iletişimsizlik ve sorumsuzluktur. Evliliklerde iletişim kurulamaması çok büyük nedenlerin yaşanmasına ihanetlerin yaşanması evlilik birliğinin bozulmasına sebeptir. Çok büyük aşklarla başlayan evlilikler bile bir süre sonra çok büyük sorunlarla karşılaşabilmektedir. Eşlerden her ikisinin ya da tek tarafın evliliği sonlandırmak istemesi ile boşanma aşaması başlar. Boşanma tek taraflı istek ve girişimle olursa çekişmeli iki tarafın rızası ve anlaşması ile olursa da anlaşmalı olarak görülür. Bu aşamada bir boşanma avukatının tutulması büyük ölçüde kolaylık ve rahatlık sağlayacaktır. Avukatlar kanunları ve prosedürleri bilen kişiler olarak davayı en sağlıklı şekilde yürütebileceklerdir.

Boşanmada Velayet

En zor kısımlardan biri olan boşanma sürecinde çocuğun kimde kalacağına karar verilmesidir. Anne de baba da çocuğundan ayrı kalmak istemeyecek ve bu durum üzücü tabloların yaşanmasına sebep olacaktır. Bu noktada hâkim çocuk için en doğru kararı vermek adına bazı araştırmalar ve soruşturmalar isteyebilmektedir. Çocuğun geleceği eğitimi ve sağlığının korunması için en uygun koşulları bulunduran tarafın velayeti alma ihtimali yüksektir. Sağlıklı bir birey olan düzenli bir yaşamı olan maddi geliri olan kişilikli ve dürüst olan taraflar velayet alma konusunda artı durumdadırlar. Tüm bunların yanı sıra çocuğun yaşı kendi kararını verebilecek kadar büyük ise çocuğun kararına başvurulacaktır. Küçük yaşta ki çocuklar için uygun ortamı sağlayan ve kendi yaşamı düzenli olan tarafa velayetin verilmesi kararı alınabilmektedir.

Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı

Evlilik boyunca edinilen malların anlaşmalı boşanmalarda eşlerin anlaşarak paylaşması uygun bir yoldur. Çekişmeli davalarda ise boşanmayı talep eden taraf evlilik süresi boyunca edinilen malların yarısını talep etme hakkına sahiptir. Ya da bunları karşılayacak şekilde maddi talepte bulunabilir. Boşanmak sürdürülemeyen evliliklerin çıkış yoludur. Birlikte kurulan yaşamın taraflara ve yahut taraflardan birine zehir olması sürekli kavgaların ve mutsuzlukların yaşanması evliliklerin bitişini hazırlayan olaylardır. Bu noktaya gelen evliliklerde daha fazla üzmeden yormadan ayrılık yolunu seçmek en doğrusu olabilmektedir.