Boşanmada Çocuğa Nafaka Ne Kadar Ödenir?

Av.Naciozkan

Boşanmada Çocuğa Nafaka Ne Kadar Ödenir sorusu çocuk sahibi bireylerin boşanmada en sık rastladığı problemlerden biridir. TMK Madde 327/1 ‘’Çocuğun bakımı, eğitimi ve korunması için gerekli giderler ana ve baba tarafından karşılanır.’’ Boşanma davalarında çocuğa belirlenecek olan nafaka miktarı, nafakayı ödeyecek kişinin ekonomik durumuna ve çocuğun eğitim, bakım ve sağlık gibi temel ihtiyaçları göz önüne alınarak mahkemece belirlenmektedir. Boşanma davalarında müşterek çocuk için ödenen bu nafakanın ismi iştirak nafakası olarak geçmektedir.


Boşanmada Çocuğa Nafaka Ne Kadar Ödenir; Mahkeme nafakayı ödeyecek olan kişinin gelirini, ikamet ettiği evin kiramı mülk mü olduğu üzerine kayıtlı başkaca taşınmaz yada araç olup olmadığını inceleyerek taraflar için en uygun ücreti belirleyecektir. Söz konusu bağlanan nafaka miktarının yetersiz olması durumunda karara itiraz ederek daha yüksek nafaka miktarının bağlanmasını talep edebilecektir.

Çocuğun ihtiyaçları ve ebeveynlerin geliri nazara alınarak çocuk 18 yaşına girene kadar devam eder. Şayet 18 yaşından sonra da eğitimine devam etmekte ise ergin çocuk kendi adına dava açarak nafaka almaya devam edebilir. Yukarıda yer alan bilgiler çekişmeli boşanma davası olduğu hallerde uygulanacak kanun yoludur.

Eğer taraflar anlaşmalı boşanmaya karar verir ve diğer taraf çocuk adına iştirak nafakası talebi olursa, nafaka ödeyecek kişinin de bunu kabul etmesi durumunda iştirak nafakası taraflarca serbest olarak belirlenebilmektedir. Anlaşma protokolünde iştirak nafakası talebi var ise hakim bu nafakaya hükmedecektir. Anlaşmalı yada çekişmeli boşanma davalarında fark etmeksizin yargılama sona ermiş ve karar kesinleşmiş olsa dahi gerekli şartların varlığı halinde daha sonradan nafaka bağlanması istemiyle dava açılabilir.

Boşanmada Çocuğa Nafaka Ne Kadar Ödeni̇r?
Boşanmada Çocuğa Nafaka Ne Kadar Ödenir? 2

İlginizi çekebilir; nafaka nasıl hesaplanır


Asgari Ücretli Biri Çocuğa Ne Kadar Nafaka Öder?


Boşanmada çocuğa ne kadar nafaka ödenir sorusunun cevabı asgari ücretli birimi yoksa daha yüksek maaş mı alıyor ona göre değişiklik gösterir. Asgari ücretle çalışan bir kişinin durumuna bakıldığında 2024 yılı baz alınarak hesaplama yapıldığında 300-1000 TL arasında değişmektedir. Bu nafaka müşterek çocuk için ödeniyorsa diğer eşinde maddi durumu aldığı maaşı göz önüne alınarak bir miktar bağlanacaktır.

Çocuğa nafaka bağlanırken bir yandan da nafaka veren eşin hayatını idame ettirebilmesi de göz önüne alınacaktır. Bu yüzden nafaka ödeyecek kişinin geliri kadar ne gibi giderleri var oda incelenir. Mahkeme yargılama aşamasında, tarafların sosyal ve ekonomik durumunun tespiti için kolluğa müzekker yazarak araştırılmasını talep eder. Taraflara ait malvarlığı sorgusu TAKBİS ve TAKBAS sistemleri kullanılarak yapılır. Buradaki amaç çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak olduğu gibi yaşam standartlarını da korumaya yöneliktir.


Çocuğun Nafakası Ne Zaman Kesilir?


Boşanmada Çocuğa Nafaka Ne Kadar Ödenir sorusunun ardından merak edilen bir diğer konu ise bu nafakanın ne kadar sürecek olmasıdır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Boşanmada çocuğa nafaka ne zaman ödenir, çocuğun nafakası ne zaman kesilir soruları tarafların içerisinde bulundukları duruma göre değişmektedir. İştirak nafakasında erkek çocukları yada kız çocukları arasında bir ayrım yoktur. TMK Madde 328 / 1:

‘’Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder. Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.’’ Eskiye nazaran günümüzde okuma oranı yükselmiş ve çocuklar meslek edinme ve daha iyi yerlere gelebilme adına okuma süreleri uzamıştır. Öncelikle anne yada babanın boşanmaya karar vermesi ve davanın açılmasıyla birlikte tedbir nafakası isteme hakkı ortaya çıkacaktır.


TMK Madde 169’da ‘’Boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re’ sen alır.’’ Kanunda da belirtildiği gibi bu nafaka geçici bir koruma yöntemidir. Kanunda da belirtildiği gibi boşanma davasının açılmasıyla birlikte muaccel hale gelir, sona erdiği tarihe kadar devam eder.

Sonuç olarak; Boşanmada çocuğa nafaka ne kadar ödenir konusu , çeşitli faktörlere bağlı olarak belirlenir ve mahkeme tarafından tarafların maddi durumları, çocuğun ihtiyaçları ve eğitim masrafları gibi kriterler göz önünde bulundurularak adaletle belirlenir.

Ziyaret edebilirsiniz ; Adana Nafaka Avukatı

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuğa verilen nafaka maaşın yüzde kaçı?

Çocuğa verilen nafaka maaşı genellikle ebeveynler arasındaki anlaşmaya veya mahkeme kararına bağlı olarak değişebilir. Yasal düzenlemeler ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için kesin bir yüzde belirlemek mümkün değildir. Nafaka miktarı, çocuğun ihtiyaçları, ebeveynlerin mali durumu ve diğer faktörlere bağlı olarak belirlenir.

30 bin TL maaş alan ne kadar nafaka verir?

Nafaka miktarı, bir kişinin aldığı maaşla doğrudan ilişkilendirilmeyen bir konudur. Nafaka miktarı, çeşitli faktörlere bağlı olarak belirlenir. Mahkeme, tarafların gelir düzeyi, yaşam standartları, çocukların ihtiyaçları ve diğer faktörleri göz önünde bulundurarak adil bir nafaka miktarı belirler.

Yorum yapın

Hemen Ara