Boşanma Avukatı Ücretleri 2022

Boşanma Avukatı Ücretleri 2022

Aile hukuku uyuşmazlıklarının bir sonucu olan boşanma davaları, ülkemizin en yoğun adli alanlarından biridir. Boşanma avukatının boşanma davalarındaki rolü ise tarafların vekilliğini üstlenmektedir. Bu doğrultuda boşanma avukatı ücretleri hakkında kesin bir fiyat belirlemek son derece güçtür. Çünkü her yıl olduğu gibi, boşanma avukatı ücretleri 2022 yılında da süreç içerisinde gerekli olan uygulamalara göre değişkenlik göstermektedir.

Yine de bu noktada farklı il barolarının boşanma davaları için tavsiye niteliğinde ücret belirlediğini ifade etmek gerekir. Ancak bu ücretler yalnızca standart uygulamaları esas almaktadır. Buna ek olarak farklı avukatların ya da danışmanlık bürolarının kendilerine özgü fiyat politikaları takip etmeleri mümkündür. Yasal olarak da baroların belirlediği fiyatlardan farklı tarifelerle hareket etmenin önünde bir engel yoktur. Bu doğrultuda İstanbul Barosu’nun tavsiye ücret tarifesini şu şekilde aktarmak mümkündür:

  •   *İstanbul Barosu’na göre anlaşmalı boşanma davalarının standart tavsiye ücreti 9 bin TL’dir.
  •   *Buna karşılık çekişmeli boşanma davalarında ise bu ücret yüzde 50’den fazla artmaktadır. İstanbul Barosu çekişmeli boşanma davalarında 14 bin TL’lik bir ücret tarifesi tavsiye etmektedir.

Farklı avukat ve danışmanlık bürolarının bu tavsiye edilen tarifenin üstünde fiyat politikaları takip etmesinin mümkün olduğunu yeniden hatırlatalım. Buna karşılık ilgili tarifeler asgari fiyat politikalarını göstermektedir. Dolayısıyla bir avukatlık bürosunun daha düşük ücretlerle boşanma avukatlığı yapması söz konusu değildir. Bunun yanı sıra Özkan Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak sizler için en ideal desteği sunmayı hedeflediğimizi vurgulamak isteriz. Bu doğrultuda diğer davalarımızda olduğu gibi boşanma davalarında da öncelikle davayı inceledikten sonra fiyatlandırma yapmaktayız. Böylelikle fiyatlarımız kapsamına dava sürecinde karşılaşabileceğiniz tüm öngörülebilir maliyet kalemlerini de dahil etmekteyiz. Buna paralel olarak boşanma avukatlık ücretlerimiz hakkında fikir sahibi olmak için sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma Avukatı Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Boşanma davaları, diğer hukuki alanlara çok daha karmaşık ve yıpratıcı süreçlerdir. Bu durum eşler için olduğu kadar boşanma avukatları için de aynı şekilde geçerlidir. Öyle ki bu nedenle pek çok avukat özellikle boşanma davalarıyla ilgilenmeyi tercih etmemektedir. Nitekim bir boşanma davasında, uzun süredir birbirinin en yakını konumundaki iki insanın uyuşmazlığı söz konusudur. Böyle bir durumda tarafların birbirleriyle çatışmaları, gerekçe ve talepleri lehine sundukları deliller ve buna benzer tüm faktörler oldukça derinlere inebilmektedir.

Ayrıca boşanma davalarının ilaveten pek çok talebi de kapsayabileceğini gözden kaçırmamak gerekir. Nafaka, velayet hakkı, maddi ya da manevi tazminat ve mal paylaşımı gibi talepler boşanma davalarını iyice zorlu bir hale getiren farklı taleplerden bazılarıdır. Bu doğrultuda bir boşanma avukatının fiyatlandırma yaparken harcayacağı zaman ve emeği göz önünde bulundurması gerekir. Ayrıca eşler için söz konusu olan yıpranma payını aynı şekilde avukat için de düşünmelidir. Dolayısıyla boşanma avukatının ücretinin belirlenmesinde değişken pek çok faktör olduğunu söylemek mümkündür.

Bunun yanı sıra boşanma avukatı, dava hazırlığı ve süresince gerekli olan tüm prosedürleri de yerine getirmektedir. Bu noktada boşanma avukatının taraflarının hukuki vekili olduğunu unutmamak gerekir. Bu doğrultuda bir boşanma avukatı dilekçelerden delil toplamaya kadar pek çok alanda yetkin olmalıdır. Benzer bir biçimde farklı kurumlarla yazışmalar gerçekleştirerek taleplerde bulunacaktır. Gerektiğinde bilirkişi incelemesi ya da çeşitli araştırmalara girişerek dava süresince ciddi bir mesai harcayacaktır. Tüm bu detayların boşanma avukatı ücretleri üzerinde belirleyici bir rol oynadığını söylemek abartılı olmaz. Ve elbette son olarak avukatın sahip olduğu deneyim ve uzmanlık da fiyat politikası üzerinde etki sahibidir.

Boşanma Davası Ücreti ve Masrafları

Avukatın vekalet ücretinin yanı sıra boşanma davasının diğer tüm davalarda olduğu gibi ilave masrafları beraberinde getirdiğini hatırlatalım. Eğer tüm prosedürleri boşanma avukatının halletmesini istiyorsanız bu doğrultuda bu ek masrafları ayrıca ödemeniz gerekebilir.  Öncelikle boşanma davası açılma aşamasında mahkemeye masraf harçlandırma ücreti yatırmanız gerekir. Adliye veznesine harç ve masraf ödemesi yapılmaksızın boşanma davası açmak mümkün değildir. Nitekim dava dilekçesini sunmak için de öncelikle harç ücretini ödemelisiniz.

Boşanma davalarında harç ve masraf ödemesinin değişken olabildiğini hemen vurgulayalım. Genellikle bu ücret yaklaşım 500 TL’lik bir tutar olmaktadır. Ancak dava dosyasının kabarık olduğu durumlarda fiyatlandırmada ufak değişiklikler görülmektedir. Buna ek olarak dava süresince ortaya çıkan ilave masraflar da söz konusu olabilmektedir. Bilirkişi incelemeleri ya da boşanma davalarında sık görülmese de teknolojik desteğin gerektiği durumlarda ekstra masraflar ortaya çıkmaktadır. Bunlar dava sonunda ödenecek ücret kapsamında değerlendirilmektedir.

Boşanma Davasında Ücreti Kim Öder?

Diğer adli uyuşmazlıklarda olduğu gibi boşanma davalarında da ücreti kimin ödeyeceği yasal sınırlamalarla çizilmiştir. Bu doğrultuda çeşitli uygulamalara gidilmesi mümkündür. Ancak boşanma davaları söz konusu olduğunda dava masraflarının ödenmesini genel olarak ikiye ayırmak yanlış olmayacaktır:

  •     *Anlaşmalı boşanma davalarında çiftler genellikle ortak ödeme yoluna gitmektedir. Nitekim bu tür boşanma davaları gerek zaman gerekse de efor açısından daha az yıpratıcıdır. Gerek avukatlık ücretleri gerekse de dava masrafları ortak olarak ödenerek boşanma süreci hızlı bir biçimde halledilebilir.
  •     *Ancak çekişmeli boşanma davalarında ücretin ödenmesi bu kadar kolay olmamaktadır. Çiftlerin arasındaki uyuşmazlığın benzer bir biçimde ücretin ödenmesine de yansıması son derece doğaldır. Bu tür durumlarda ücreti haksız çıkan tarafın ödemesi gerekir. Nitekim bu yöndeki karar aile mahkemesinin gerekçeli kararında taraflara açıkça bildirilir.

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Zaman Ödenir?

Genel olarak boşanma davalarında boşanma avukatı ücretinin hazırlık aşamasında ödendiğini söylemek mümkündür. Nitekim doğal olarak neredeyse tüm avukatlık büroları ödemeyi en başta temin etmek ister. Ancak bu noktada Özkan Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak sizlere kolaylıklar sağladığımızı vurgulamak isteriz. İsteğiniz doğrultusunda taksitlerle ilerleyerek sizler için ideal bir ödeme planı düzenlemekteyiz. Fiyat politikamız hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu noktada çekişmeli boşanma davalarından ayrıca bahsetmek faydalı olacaktır. Benzer şekilde çekişmeli boşanma davalarında da avukatlık ücreti önceden ödenir. Ancak mahkemenin karşı tarafı haksız bulması durumunda avukatlık masrafları da karşı taraftan temin edilir. Bu noktada başlangıçta yaptığınız ödemeyi karşı taraftan temin ederek zararınızı gidermeniz mümkündür. Nitekim tüm ödeme işlemlerini gerekli belgelerle gerçekleştirdiğimiz için avukatlık masraflarınızı mahkemeye rahatlıkla sunabilmekteyiz. Bu sayede dava sonucunda karşı tarafın avukatlık masrafı için size ödemesi gereken tutar tam olarak ortaya çıkmaktadır.

Boşanma Avukatı Ücretini Artıran Faktörler Nelerdir?

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi boşanma davaları son derece karışık ve yıpratıcı süreçlerdir. Bu doğrultuda boşanma avukatı ücretini belirlerken fiyatı artırabilecek pek çok noktayı göz önünde bulundurmak gerekir. Bu doğrultuda en çok karşılaştığımız bazı faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  •     *Öncelikle tarafların birbirleri aleyhinde sundukları delillerin fiyatlandırma üzerinde belirleyici olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu tür durumlarda dava süreci çok daha yorucu ve karmaşık bir hal almaktadır.
  •     *Benzer bir şekilde çeşitli kurumlarla yapılan yazışmalar da avukat ücreti açısından etkilidir. Resmi yazışmalar, titiz bir biçimde kaleme alınması gereken önemli belgelerdir. Bu da avukatın yazışma için ciddi bir mesai ayırması anlamına gelir.
  •     *Daha süresince bilirkişi raporlarına ihtiyaç duyulması halinde bu da avukat ücretine yansıyan ek bir maliyet kalemidir. Bilirkişi raporları dava süreçlerinin en yüksek maliyet gerektiren uygulamalarından biridir.
  •     *Son olarak kritik talepler ve anlaşmazlıklara da vurgu yapmak gerekir. Çözümün giderek zorlaşması avukatın davaya daha fazla zaman ayırması anlamına gelmektedir. Bu doğrultuda avukat ile müvekkilin ilk görüşmelerinde birbirlerine karşı net olmaları ve hiçbir detayı saklamamaları son derece önemlidir.